A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Zabytki skradzione i zaginione / Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Jana
Zabytki skradzione i zaginione
11 luty 2022
Zaginięcie późnorenesansowej rzeźby św. Jana

Rozmiar czcionki
A A A

Pomiędzy 08.1966 a 07.05.2009 r.  z kościoła parafialnego pw. Najświętszej Trójcy w miejscowości Zielona Góra (daw. Ochla)  zaginęła późnorenesansowa rzeźba św. Jana.


Pochodząca z pocz. XVII w., figura była wykonana z drewna, polichromowana. Zaginiona rzeźba  należała do wystroju późnorenesansowej ambony usuniętej z wnętrza kościoła w dawnej Ochli (obecnie Zielonej Górze) w ostatniej ćw. XX w.  Niewielka figurka ustawiona była na trójkątnej konsolce pod arkadą płyciny balustrady kosza wraz z dwoma innymi przedstawieniami ewangelistów (czwartej rzeźby przedstawiającej św. Łukasza brakowało już w 1966 r.).
Święty Jan ukazany jest w całej postaci jako stojący en trois quarts na niewielkiej, wypukłej podstawie. W lewej dłoni trzyma zamkniętą księgę. Prawą, otwartą dłoń trzyma na piersi. Twarz postaci pulchna, młodzieńcza, włosy krótkie, falowane. Święty odziany jest w długą, sięgającą do kostek szatę, odsłaniającą jedynie bose stopy. Na ramiona ma narzucony długi płaszcz. Na podstawie przy prawej nodze postaci prawdopodobnie ukazany atrybut św. Jana  – orzeł  z kałamarzem w dziobie.


Zabytek został zgłoszony do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11979). Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Zaproszenie na koncert kolęd
W imieniu ks. proboszcza Mieczysława Pośpiecha zapraszamy na...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2012 r.
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe w Europie wydarzenie...
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe w Europie wydarzenie...