A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Międzynarodowy dzień Ochrony Zabytków – nagrody „L...
Aktualności
19 kwiecień 2022
Międzynarodowy dzień Ochrony Zabytków – nagrody „Lubuskie Konserwacje” edycja 2022

Rozmiar czcionki
A A A

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, ustanowiony w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS). Świętujemy go prezentując Państwu zabytki o szczególnym znaczeniu, uwzględniając zwłaszcza te, które w ostatnich latach poddane zostały pracom, przywracającym ich walory kulturowe i dobry stan techniczny. Dotyczy to w szczególności zabytków, które wyróżniono w kolejnej edycji nagrody Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – „Lubskie Konserwacje 2022”  
Już od 2008 r. za szczególnie wyróżniające się realizacje prac konserwatorskich i remontowo-budowlanych w zabytkach naszego regionu przyznawana jest nagroda „Lubuskie Konserwacje”, która stanowi uhonorowaniem laureata za znaczące dokonania w zakresie poprawy stanu zachowania zabytku, podkreślenia jego walorów artystycznych i użytkowych w aspekcie prawidłowo wykonanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych. Ocenie poddawany jest również sposób użytkowania zabytku, utrzymanie estetycznego wyglądu, jego wyposażenia i otoczenia.
Miło nam poinformować, że nagroda „Lubuskie Konserwacje” w edycji 2022 przyznana została następującym właścicielom zabytków:
- w kategorii - za renowację i adaptację architektoniczną zabytku nagrodę przyznano dla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu za kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie związane z adaptacją dawnego szpitala św. Doroty w Żaganiu do nowej funkcji szkoły muzycznej.
- wyróżnienie w tej kategorii przyznano dla Fundacji Archeologicznej w Zielonej Górze za prace związane z adaptacją dawnego kościoła ewangelickiego w Bytomiu Odrzańskim na cele kulturalne oraz magazyny archeologiczne.
- w kategorii - za realizację prac konserwatorsko-restauratorskich w zabytku nagroda przyznana została dla Gminy miejskiej Żary za kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie związane z rewaloryzacją parku miejskiego w Żarach oraz Regionalnemu Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze za kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie willi i parku przy ul. Sienkiewicza 11 w Zielonej Górze.
-wyróżnienia w tej kategorii przyznano: Parafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy elewacjach drewnianego kościoła w Lubiechni Małej, Parafii Rzymskokatolickiej pw. Stanisława Biskupa w Łęgowie Sulechowskim za prace konserwatorsko-restauratorskie przy elewacjach drewnianego kościoła w Klępsku, a także Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny w Jordanowie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele w Rusinowie oraz dla Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. za remont konserwatorski dachu zamku w Miodnicy.
- w kategorii - za realizację prac inżynieryjnych w zabytku nagrodę przyznano Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim za prace związane ze wzmocnieniem konstrukcji kościoła farnego w Ośnie Lubuskim.
Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone laureatom w najbliższym czasie. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za troskę o zabytki.
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków to święto wszystkich osób, które wkładają wysiłku w ratowanie zabytków i opiekę nad nimi – konserwatorów, historyków sztuki, architektów, urbanistów, archeologów, a także właścicieli zabytków, którzy się o nie troszczą. Dziękujemy wszystkim za troskę o zabytki i ich popularyzację.


 

Elżbieta Górowska

Galeria
Zobacz również
Konferencja pt. „POSZUKIWACZ - ARCHEOLOG MOŻLIWOŚCI WSPÓŁPRACY”.
W dniach 10-11 grudnia 2015 r. w Zielonej Górze odbyła...
Podpisanie porozumienia w sprawie Komisji Dyscyplinarnej
W dniu 02.04.2010 r. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków...
VI Lubuskie Spotkania Architektów z Konserwatorami
W dniu 18.10.2011 r. w Zielonej Górze, w ramach VI Lubuskich...
Wieczór poświęcony Klemowi Felchnerowskiemu w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
W dniu 28 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej...