A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Lubuskie Spotkania z Zabytkami - promocja publikac...
Aktualności
09 czerwiec 2022
Lubuskie Spotkania z Zabytkami - promocja publikacji o zabytkach Zatonia

Rozmiar czcionki
A A A

9 czerwca 2022 r., po dłuższej przewie spowodowanej pandemią, ponownie zorganizowano Lubuskie Spotkania z Zabytkami, powiązane z promocją najnowszej publikacji o zabytkach Zatonia, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Organizatorami Spotkania byli Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Fundacja Ogrody Kultury im. Księżnej Dino. Spotkanie odbyło się w odrestaurowanej oranżerii w zespole pałacowo-parkowym w Zielonej Górze-Zatoniu.
Gości przywitali Pan Jarosław Skorulski oraz Pani dr Barbara Bielinis-Kopeć. Następnie głos zabrała Pani dr Sibylle Badstübner-Gröger z Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchii, która przybliżyła działalność stowarzyszenia, opowiadając o wydawanym od 2006 r. cyklu publikacji w j. polskim i niemieckim, które służą popularyzacji zabytków rezydencjonalnych po obu stronach granicy. Pomysłodawcą tej serii był prof. Andrzej Tomaszewski. Jest ona efektem współpracy polskich i niemieckich historyków sztuki i konserwatorów. Obecny zeszyt, poświęcony zespołowi rezydencjonalnemu w dawnej wsi Zatonie, opracowały Pani B. Bielinis-Kopeć i Pani A. Kochańska, z pomocą Pani A. Lindenhayn -Fiedorowicz (redakcja i tłumaczenie).
Uczestnicy Spotkania usłyszeli o historii i znaczeniu kulturowym Zatonia, o czym jak zawsze barwnie opowiedział Pan Jarosław Skorulski, a następnie Pani Agnieszka Kochańska przedstawiła analizę materiałów kartograficznych, które wykorzystano w projekcie rewaloryzacji parku i zaprosiła wszystkich na spacer po parku.
Nie można nie zauważyć, że Zatonie, po zakończonych niedawno pracach remontowo-konserwatorskich stało się ważnym miejsce na mapie kulturowej i turystyczne naszego regionu, zaś Fundacja Ogrody Kultury im. Księżnej Dino dba o to, aby atrakcyjne wydarzenia zachęcały do odwiedzin tego pięknego miejsca. Serdecznie gratulujemy.

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Lubuskie Spotkania Architektów z Konserwatorami Zabytków
 Już po raz jedenasty na Lubuskich Spotkaniach Architektów...
Prace konserwatorsko-restauratorskie w oranżerii pałacowej w Zielonej Górze-Zatoniu
Dobiegły końca prace konserwatorsko-restauratorskie w oranżerii...
Zrealizowano prace zabezpieczające ruiny pałacu w Zatoniu.
Wzniesiony w XVII w. pałac, gruntownie przebudowany przez księżną...
Odkrycie płyty upamiętniającej przebudowę pałacu w Zatoniu
Podczas prac związanych z rewaloryzacją parku w Zatoniu dokonano...