A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Prace konserwatorskie i remontowe w kościele pw. ś...
Prace konserwatorskie
22 czerwiec 2022
Prace konserwatorskie i remontowe w kościele pw. św. Andrzeja w Krośnie Odrzańskim

Rozmiar czcionki
A A A

Kościół w Krośnie Odrzańskim położony na prawym brzegu Odry, związany był z przedlokacyjną osadą i do 1482 należał do diecezji poznańskiej. Obecna neogotycka świątynia pw. S1). Andrzeja, zbudowana została na miejscu starszej w latach 1825-1827 wg projektu znakomitego berlińskiego architekta K. F. Schinkla, w nurcie neogotyku.
W 2021 r. przeprowadzono w kościele prace konserwatorskie przy zachowanej w komplecie historycznej stolarce okiennej i drzwiowej dekorowanej motywami maswerkowymi. W tym roku będą one kontynuowane m.in. dzięki wsparciu finansowemu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W oparciu o badania konserwatorskie przeprowadzone przez Panią konserwator Paulinę Celecką ustalono pierwotną jasnokremową kolorystykę stolarki, która zostanie sukcesywnie przywrócona podczas konserwacji okien i drzwi.
Równocześnie rozpoczął się remont we wnętrzu świątyni, który obejmie ściany i sufit oraz posadzkę. Na podstawie badań konserwatorskich ustalono kolorystykę ścian w gamie jasnych zieleni, która zostanie przywrócona. Kolorystyka ta dominuje również na suficie, na którym odkryto pozostałości pierwotnego wystroju w formie ramowych podziałów tworzących rombowy układ, w który wpisane są motywy rozet. Dekorację wykonano z dużą starannością, wprowadzając refleksy światła na krawędziach malowanych listew, imitując wpadające od strony południowej do wnętrza światło. Dekoracja ta zachowana jest w nie najlepszym stanie lecz jej kompozycja pozostaje czytelna w znacznym zakresie. Ustalono, że dekoracja poddana zostanie pracom konserwatorsko-restauratorskim.
Podczas usuwania wylewki cementowej natrafiono na cegłę z datą 1826 r. i nazwiskiem strycharza „Halmath /Halmatt”, którego odczytanie ułatwili nam Panowie Marek i Grzegorz Biszczanik, za co dziękujemy. Cegła zostanie zabezpieczona we wnętrzu świątyni.
Podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 22 czerwca 2022 r. przy udziale ks. proboszcza Zbigniewa Samociaka, pani konserwator P. Celeckiej oraz wykonawcy prac omówiono wyniki badań konserwatorskich oraz ustalono dalszy zakres działań.

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Badania archeologiczne w Krośnie Odrzańskim
W Krośnie Odrzańskim, na terenie parkingu przy PKS, trwają...
Uroczyste otwarcie zamku krośnieńskiego
W dn. 30 maja 2008 r. nastąpiło uroczyste otwarcie zamku krośnieńskiego....
Zabezpieczenie i naprawa murów miejskich w Krośnie Odrzańskim- I etap
Ukończono prace w obrębie zachodniego odcinka zabytkowych murów...