A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Wyróżnienie dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św....
Aktualności
26 czerwiec 2022
Wyróżnienie dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny w Jordanowie za prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Rusinowie

Rozmiar czcionki
A A A

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał wyróżnienie w ramach nagrody „Lubuskie Konserwacje” w edycji 2022 r. w kategorii za prace konserwatorsko-restauratorskie w zabytku dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Anny w Jordanowie za prace przeprowadzone w latach 2019-2021 przy ołtarzu głównym w kościele pw. Św. Wawrzyńca w Rusinowie. Wyróżnienie ks. kan. Piotrowi Frankowi wręczyła Pani B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w dniu 26 czerwca 2022 r. po uroczystym poświeceniu ołtarza, którego dokonał J. E. ks. biskup Paweł Socha.
Neogotycki ołtarz główny, stanowiący wyjątkową ozdobę świątyni, powstał w 4 ćw. XIX w. Prace przy ołtarzu poprzedzono badaniami, na podstawie których ustalono, że wykonany został z drewna, którego powierzchnia była polichromowana i pozłacana. Staraniem parafian, a w szczególności Pana K. Wierzbickiego, który aktywnie uczestniczył we wszystkich etapach badań i prac, zdobiący świątynię ołtarz został przywrócony do dawnego stanu, po usunięciu wtórnych przemalowań. W wyniku przeprowadzonych prac konserwatorsko-restauratorskich zabezpieczyło zabytek przed dalszym niszczeniem oraz przywróciło historyczny wygląd oraz wartości estetyczne zabytku. Wykonawcom prac była firma konserwatorska Pana Bartosza Anusiaka.
 

Alicja Duda

Galeria
Zobacz również
Pan Karol Wierzbicki uhonorowany złotą odznaką „Za opiekę nad Zabytkami”
W dniu 26 czerwca 2022 r. Pani B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki...