A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Remont konserwatorski posadzki we wnętrzu kościoła...
Prace konserwatorskie
30 sierpień 2022
Remont konserwatorski posadzki we wnętrzu kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Apostoła miejscowości Jabłów, gm. Brzeźnica, pow. żagański.

Rozmiar czcionki
A A A

Zakończono remont konserwatorski polegający na wymianie posadzki we wnętrzu gotyckiego kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Apostoła w Jabłonowie. Wzmiankowana już w 1376 roku świątynia wpisana jest do rejestru zabytków województwa lubuskiego pod nr 114. Podczas robót usunięto współczesne, szczelne wylewki cementowe, odsłaniając ceramiczne i kamienne posadzki historyczne. Niestety, zniszczenia spowodowane przez cementową wylewkę w zabytkowej substancji posadzek nie pozwoliły na ich ponowną ekspozycję. Pomimo złego stanu zachowania, zgodnie z zasadami konserwatorskimi, zadecydowano o pozostawieniu dawnych warstw bez ich naruszania oraz odtworzeniu ceramicznej posadzki w nowym materiale. Zastosowanie tradycyjnej technologii, polegającej na ułożeniu płytek ceramicznych na suchej podsypce piaskowo-wapiennej umożliwiło zarówno ochronę i zabezpieczenie pierwotnych płyt kamiennych i cegieł, jak i odtworzenie posadzki w analogicznym, wzorowanym na historyczny, materiale, z charakterystycznych, kwadratowych, czerwonych płytek.
Wykonane prace mają niebagatelne znaczenie dla poprawy stanu zachowania oraz estetyki   cennego, gotyckiego kościoła. Jego dotąd zawilgoconemu i oszpeconemu cementowymi wylewkami wnętrzu przywrócono nie tylko dawną, prawidłową dyspozycję estetyczną, ale przede wszystkim prawidłowe warunki klimatyczne, umożliwiające zarówno osuszenie zawilgoconych ścian, jak i korzystne dla cennych elementów wystroju i wyposażenia.
 

Agnieszka Kirkor-Skowron

Galeria
Zobacz również
Jabłonów - naprawa i uruchomienie zegara na wieży kościelnej
Rozpoczęte zostały prace związane z naprawą i uruchomieniem...
Jabłonów - zakończenie prac konserwatorskich przy organach
Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy instrumencie...