A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Remont elewacji kamienicy przy ul. Rynek 23 w Kożu...
Prace konserwatorskie
31 marzec 2022
Remont elewacji kamienicy przy ul. Rynek 23 w Kożuchowie

Rozmiar czcionki
A A A

Kamienica przy ul. Rynek 23 znajduje się w północnej pierzei Rynku w Kożuchowie. Kamienica została wzniesiona jeszcze w XVI w., a w XVIII i XIX w. dokonano jej przebudowy. Obiekt ten od wielu lat znajdował się w stanie zachowania uzasadniającym konieczność przeprowadzenia remontu. Ogołocone z detalu elewacje pokrywał szary tynk cementowy, z licznymi ubytkami, a mury były zawilgocone.
Prace remontowe poprzedzono badaniami konserwatorskimi i architektonicznymi, w wyniku których rozpoznano historyczną kolorystykę elewacji oraz potwierdzono znajdujący się tu w przeszłości detal architektoniczny. W ramach prac usunięto wtórne wyprawy, a w miejscach zawilgoconych nałożono tynki renowacyjne. Odtworzono również detal w postaci pasowych gzymsów i lizen. Kontrastowa kolorystyka w postaci intensywnej czerwieni elewacji zestawionej z detalem w odcieniach bieli stanowi najstarszą dyspozycję barwną, którą ustalono w ramach prowadzonych badań.
W obecnej formie kamienica ta stanowi niewątpliwie doskonały przykład właściwie zrealizowanych prac remontowych, które przywróciły jej utracone walory oraz wyeksponowały wartościową kompozycję elewacji.
Prace współfinansowane były przez Gminę Kożuchów, w ramach przyznanej dotacji.
 

Karolina Idryjan

Galeria
Zobacz również