A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Barokowy, polichromowany stop na plebanii w miejsc...
Prace konserwatorskie
03 listopad 2022
Barokowy, polichromowany stop na plebanii w miejscowości Brzeźnica, pow. żagański.

Rozmiar czcionki
A A A

Zakończył się drugi etap prac konserwatorskich przy XVII-wiecznych, barokowych malowidłach na stropie plebanii w miejscowości Brzeźnica w powiecie żagańskim. Oba etapy prac sfinansowano w całości dzięki dotacji udzielonej przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Odkryta w roku 2015 polichromia, po wykonanych z funduszy LWKZ w 2017 roku badaniach, okazała się bardzo cennym znaleziskiem. Ukryty pod wtórnym sufitem malowany, belkowy strop przetrwał do naszych czasów nie tylko w kompletnej, nieprzekształconej formie, ale również w bardzo dobrym stanie (analogiczny strop w sąsiednim, reprezentacyjnym pomieszczeniu, który posiadał podobną dekorację, w przeszłości został w całości zamalowany farbami olejnymi, przeprowadzone wstępne badania konserwatorskie wykazały, że jego polichromia najprawdopodobniej przetrwała jedynie w stanie szczątkowym).
Pochodzący z czasu budowy brzeźnickiej plebanii, którą wzniesiono w 1676 roku, belkowy, polichromowany strop znajduje się na drugiej kondygnacji, w pomieszczeniu zlokalizowanym w południowo-wschodnim narożniku. Zarówno belki stropowe, o dekoracyjnie wyprofilowanych krawędziach, jak i wypełnienie z szerokich, wsuwanych desek, udekorowano bogatą, florystyczną polichromią z motywami akantu, rozet i girland. W tym roku toruńscy konserwatorzy pod kierunkiem mgra Bartosza Anusiaka wykonali prace polegające na uzupełnieniu ubytków drewna i warstwy malarskiej oraz zabezpieczeniu powierzchni polichromii warstwą werniksu. Podczas przeprowadzonych specjalistycznych badań konserwatorskich zidentyfikowano charakterystyczne dla epoki baroku barwniki, co potwierdza datowanie obiektu na wiek XVII-ty. 

Agnieszka Kirkor-Skowron

Galeria
Zobacz również
Ogłoszenie
Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Brzeźnicy pojawiło...
Ogłoszenie o przetargu
Na stronie internetowej Urzędu Gminy w Brzeźnicy pojawiło...