A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Żary - konferencja podsumowująca "Wydanie publikac...
Aktualności
12 grudzień 2022
Żary - konferencja podsumowująca "Wydanie publikacji dokumentującej badanie strat wojennych w wybranych obiektach sakralnych powiatu żarskiego

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 10.12.2022 r. Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach zorganizowało konferencję podsumowującą zadanie "Wydanie publikacji dokumentującej badanie strat wojennych w wybranych obiektach sakralnych na terenie powiatu żarskiego" dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego  pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych".
Konferencję otworzyła Dyrektor Muzeum  Pani Małgorzata Cegielska. Dr Anna Polak i dr Paweł Karp podsumowali projekt i zaprezentowali swoją książkę pt.  „Kościoły i ich wyposażenie na terenie miasta oraz gminy Żary. Przeszłość -  teraźniejszość”. Następnie Kamila Domagalska Zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przedstawiła tematykę strat  zabytków ruchomych na terenie powiatu żarskiego z perspektywy służb konserwatorskich.   Z kolei  dr Anna Polak i dr Paweł Karp zaprezentowali  wybrane obiekty sakralne i ich wyposażenie na terenie miasta i gminy Żary. Pan  Piotr Domagalski wygłosił referat „Nowe technologie na pomoc nauce. Skanowanie laserowe, jako istotne narzędzie dokumentacji i ochrony zabytków. Pokaz filmów powstałych dzięki skanowaniu laserowemu 3D - wybrane obiekty sakralne na badanym terenie”, a  dr Krzysztof Raszczuk  omówił architektoniczne i konstrukcyjne modelowanie przestrzenne obiektów zabytkowych, jako podstawę ich prawidłowej analizy i diagnostyki. Tematyka konferencji spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców powiatu, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami dotyczącymi zabytków powiatu, które nie zachowały się do czasów obecnych, bądź zostały przekształcone.  
 

Kamila Domagalska

Zobacz również
Debata w sprawie przejęcia zamku w Żarach przez miasto
W dniu 7 marca 2019 r. w  ratuszu w Żarach odbyła się...
Europejskie Dni Dziedzictwa 2008
W dniach 26 – 27 września 2008 r. zorganizowane zostały...
Pożar zamku Żarach
W nocy z 13 na 14 października 2019 r. doszło do pożaru zamku...