A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Spotkanie w sprawie zabezpieczenia i udostępnienia...
Aktualności
09 marzec 2023
Spotkanie w sprawie zabezpieczenia i udostępnienia zabytkowych umocnień z czasów II wojny światowej, znajdujących się na terenie lasów

Rozmiar czcionki
A A A

Na zaproszenie Nadleśnictwa w Sulechowie, w ramach współpracy pomiędzy Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze, 8 marca 2023 r. zorganizowano w Sulechowie spotkanie w celu omówienia m.in. sposobów zabezpieczenia zabytkowych umocnień z czasów II wojny światowej, znajdujących się na terenie lasów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictw w Sulechowie, Świebodzinie, Nowogrodzie Bobrzańskim i Nowej  Soli, służb konserwatorskich, a także przedstawiciele  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. oraz, co szczególnie ważne, licznie przybyli członkowie stowarzyszeń i miłośnicy fortyfikacji, którzy podzielili się doświadczeniami m.in. w opiece nad tego typu zabytkami. Ogromnie interesującą prelekcję przygotował  Pan Robert Jurga, omawiając wyjątkową wartość umocnień Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego i zagrożenia związane z ich eksploracją.
To już kolejne spotkanie związane z tą problematyką, zakończone szeregiem konstruktywnych ustaleń, na tym etapie dotyczących konkretnego zabytku schronu 598, który przy tej okazji wspólnie obejrzeliśmy. Kontrowersje związane z jego zabezpieczeniem przed dostępem wzbudziły duże emocje, które odbiły się szerokim echem w mediach społecznościowych. Ich efekt jest jednak korzystny, gdyż podjęto rozmowy, które powinny doprowadzić niebawem do szczęśliwego finału, dzięki otwartości  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, dającej  szansę na to, że obiekt ten zostanie przejęty w opiekę przez osoby zainteresowane jego bezpiecznym udostępnianiem.
Serdecznie dziękujemy za spotkanie organizatorom i jego uczestnikom. Było bardzo konstruktywne.

 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również