A A A
Strona główna / Zabytki / Przestępstwa przeciwko zabytkom / Odzyskane / Odzyskanie rokokowej kraty balkonu pałacu w Bojadł...
Odzyskane
09 maj 2023
Odzyskanie rokokowej kraty balkonu pałacu w Bojadłach 

Rozmiar czcionki
A A A

W dniu 8 maja 2023 r. Fundacja Pałac Bojadła poinformowała Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o odzyskaniu rokokowej, kutej kraty balustrady balkonu fasady pałacu  w Bojadłach w pow. zielonogórskim.   Kratę przekazał osobiście w darze lokalny antykwariusz, który kupił ją ok. 20 lat temu we Wrocławiu i,  po odkryciu na podstawie analizy fotografii archiwalnych, że krata pochodzi z pałacu w Bojadłach, postanowił zwrócić ją na miejsce.

Ażurowa, metalowa, kuta balustrada zamykająca płytę niewielkiego balkonu o wklęsło-wypukłym obrysie, została wykonana około 1730 r. Balustrada złożona jest z pionowych prętów połączonych ceownicami i esownicami wzbogaconymi motywem rocaille.

Zabytek, skradziony prawdopodobnie przed 2006 r., został zgłoszony  do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty: 10866).  Informacje na temat obiektu zostały opublikowane przez Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na stronie internetowej www.lwkz.pl  i w Lubuskich Materiałach Konserwatorskich w 2018 r.

Należy mieć nadzieję, że w przyszłości do Bojadeł powrócą również inne zaginione zabytki, należące do historycznego  wystroju rezydencji. W Krajowym wykazie zabytków skradzionych… są obecnie ujęte dwie pary rokokowych, kamiennych wazonów zdobiących bramy zespołu pałacowo-parkowego (kradzież w latach 1999-2006) i dwie żeliwne płyty palenisk kominków w pałacu (kradzież w latach 1982-96).

 

Fotografie odzyskanej kraty zostały udostępnione przez Fundację Pałac Bojadła

 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również