A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Lubuskie Konserwacje 2023 r. – Wyróżnienie w kate...
Prace konserwatorskie
22 kwiecień 2023
Lubuskie Konserwacje 2023 r. – Wyróżnienie w kategorii Za prace konserwatorsko-restauratorskie w zabytku Sulechów, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. – konserwacja stolarki okiennej (własność - Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sulechowie).

Rozmiar czcionki
A A A

Począwszy od 2017 r. zrealizowano prace konserwatorskie i restauratorskie przy historycznej stolarce okiennej w kościele. Ostrołukowe otwory mieszczą stolarkę okienną, sosnową, o drobnym podziale prostokątnych kwater, zwieńczonych maswerkami. Okna te pochodzą z lat 1831-1833, kiedy to przy udziale wybitnego architekta berlińskiego Karla Friedricha Schinkla  przeprowadzono regotycyzację sulechowskiej fary.
Kolorystykę w odcieniach czerwieni i czerni od zewnątrz i złamanej bieli od wnętrza ustalono na podstawie badań konserwatorskich, które ujawniły pierwotną dyspozycję barwną stolarki. Stolarkę poddano pieczołowitym pracom konserwatorskim, którymi kierowała Pani Paulina Celecka konserwator dzieł sztuki. Z poszanowaniem zabytkowej substancji wzmocniono naruszoną strukturę drewna, poddawanego wpływowi warunków atmosferycznych przez dziesięciolecia, zabezpieczono historyczny materiał i przywrócono stolarce dawny wygląd.
Jako element historycznego wystroju kościoła stolarka okienna stanowi istotną wartość zabytku, waloryzując zarówno elewacje, jak i wnętrze. W przypadku kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Sulechowie, ujawniona, pierwotna kolorystyka, zasadniczo odmienna od tej, która utrwaliła się w świadomości ogółu przez dziesięciolecia, w sposób diametralny zmieniła odbiór zabytku.


 

Karolina Idryjan

Galeria
Zobacz również
Sulechów - remont ratusza
W listopadzie br. zakończyły się prace związane z remontem...
Uroczyste otwarcie kościoła pokalwińskiego
W dn. 3 grudnia 2007 r. nastąpiło uroczyste otwarcie dawnego...
Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Sulechowie
W tym roku postanowiliśmy świętować Międzynarodowy Dzień...