A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Rogoziniec, kościół filialny pw. Św. Józefa – prac...
Prace konserwatorskie
24 kwiecień 2023
Rogoziniec, kościół filialny pw. Św. Józefa – prace konserwatorskie przy stolarce okiennej

Rozmiar czcionki
A A A

W latach 2019-2022 zrealizowano prace konserwatorskie i restauratorskie przy historycznej stolarce okiennej w kościele filialnym pw. św. Józefa w miejscowości Rogoziniec (gm. Zbąszynek), wpisanym do rejestru zabytków pod nr 2141.
Klasycystyczny kościół wzniesiony został w 1832 r. Projekt przypisywany jest Karolowi Fryderykowi Schinklowi. Jest to budowla murowana, trójnawowa w układzie halowym. Od północy, w część korpusu wbudowana została wysoka wieża zwieńczona hełmem. Elewacje kościoła są tynkowane z boniowaniem powyżej wysokiego cokołu. Otwory okienne w kształcie wysokich prostokątów zamkniętych łukiem pełnym.
Prace obejmowały oczyszczenie powierzchni drewna, uzupełnienie ubytków, zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz odtworzenie historycznej kolorystyki, ustalonej na podstawie badań konserwatorskich.
Wyjątkowe zaangażowanie Proboszcza i Parafian pozwoliło na zachowanie i zabezpieczenie historycznej stolarki okiennej. Prace konserwatorskie zrealizowano na wysokim poziomie, zachowując historyczną substancję, wydobywając jej walory, przywracając pierwotny wygląd klasycystycznej stolarki okiennej.

 

Alicja Duda

Galeria
Zobacz również