A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Lubuskie Konserwacje 2023 r. – nagroda w kategorii...
Prace konserwatorskie
26 kwiecień 2023
Lubuskie Konserwacje 2023 r. – nagroda w kategorii „za renowację i adaptację zabytku” (inwestor – Gmina Otyń).

Rozmiar czcionki
A A A

W styczniu 2023 r. zakończono prace związane z adaptacją budynku dworca kolejowego w Otyniu na Gminny Ośrodek Kultury. Obiekt ten ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków. W trakcie prac przeprowadzono remont dachu, odnowiono elewacje i wnętrza. Do obiektu dobudowano również nowoczesną salę koncertową. Remont nadzorował Powiatowy Konserwator Zabytków w Nowej Soli.
Budynek stacji kolejowej w Otyniu został wybudowany w 1907 r. na trasie linii kolejowej nr 371.
W 1997 r. most kolejowy na Odrze uległ uszkodzeniu w czasie powodzi i wówczas zawieszono ruch kolejowy na tej linii. Po zamknięciu linii kolejowej parter budynku był nieużytkowany i ulegał dewastacji. Piętro było zamieszkałe do 2018 r.  
W 2019 r. na odcinkach Sławocin – Otyń oraz Nowa Sól – Stypułów, na terenach po linii kolejowej została wybudowana ścieżka rowerowa w ramach projektu „Kolej na rower – Budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego”, współfinansowanego przez Unię Europejską.
Obecnie zrealizowana adaptacja budynku dworca kolejowego pozwoliła na przywrócenie obiektu dla społeczności. Ożywiony budynek jako „Stacja Kultura” uzupełnia funkcjonującą tu ścieżkę rowerową, przyciągając turystów, służąc mieszkańcom i przyjezdnym dla realizacji celów związanych z szeroko pojętą działalnością kulturalną.
Inwestycję zrealizowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Inwestycja została ukończona w roku 2019.

 

Karolina Idryjan

Galeria
Zobacz również