A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Spotkanie poświęcone utworzeniu Parku kulturowego ...
Aktualności
26 lipiec 2023
Spotkanie poświęcone utworzeniu Parku kulturowego obejmującego elementy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

Rozmiar czcionki
A A A

W piątek 21.07.2023 r. z inicjatywy Pana Remigiusza Lorenza Burmistrza Międzyrzecza i Pani Barbary Bielinis-Kopeć Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, we współpracy z Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy  w Pniewie, odbyło się spotkanie poświęcone utworzeniu Parku kulturowego obejmującego elementy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Spotkanie to w szczególności skierowane było do samorządowców gmin, na terenie których znajdują się obiekty MRU. W pniewskim muzeum pojawili się włodarze gmin: Bledzew, Lubrza i Międzyrzecz, a także przedstawiciele Lasów Państwowych i służb konserwatorskich oraz osoby ze środowiska pasjonatów fortyfikacji.

Gospodarz zebrania Dyrektor Muzeum Pan Leszek Lisiecki przedstawił historię Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odra-Warta (powszechnie nazywanego Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym), a także zaprezentował różnorodność obiektów tworzących ten system umocnień. Pani Anna Balcerowiak z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze omówiła przepisy prawne poświęcone tworzeniu parków kulturowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Pani Aliny Jaszewskiej z Fundacji Parku Kulturowego Grodzisko w Wicinie, która opowiedziała jak powstał Park Kulturowy Grodzisko w Wicinie w gminie Jasień – jakie stworzyło to szanse zarówno dla samego zabytku, jak i dla gminy oraz z jakimi wyzwaniami zmaga się Fundacja. Następnie Pan Grzegorz Basiński kierownik ds. remontowo-konserwatorskich Twierdzy Srebrna Góra opowiedział o utworzeniu w 2002 r. pierwszego w Polsce Parku kulturowego – Fortecznego Parku Kulturowego w Srebrnej Górze. Po wystąpieniach przyszedł czas na ożywioną dyskusję, podczas której obecni samorządowcy, pomimo świadomości czekającej ich pracy i wyzwań, wyrazili chęć podjęcia inicjatywy utworzenia Parku kulturowego MRU.  Na zakończenie spotkania podziemną trasą Muzeum oprowadził nas przewodnik Pan Przemysław Lisiecki, który zdradził kilka ciekawostek związanych z Centralnym Odcinkiem MRU.

Należy mieć nadzieję, że takie rozmowy przyczynią się do rozpowszechnienia wiedzy i zainteresowania wyjątkowym w skali Europy systemem fortyfikacyjnym – Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym. W niedługim czasie zaplanowane jest kolejne spotkanie.
 

Anna Balcerowiak

Galeria
Zobacz również
Pniewo - II Międzynarodowa konferencja naukowa
II Międzynarodowa konferencja naukowa MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY 80...
Pniewo - konferencja na temat fortyfikacji w Polsce
Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy...
SPOTKANIE WS. AKTÓW WANDALIZMU I KRADZIEŻY NA TERENIE MIĘDZYRZECKIEGO REJONU UMOCNIONEGO
W dniu 17.03.2015 r. w siedzibie Muzeum Międzyrzecki Rejon Umocniony...