A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Dzień Konserwatora Zabytków
Aktualności
11 sierpień 2023
Dzień Konserwatora Zabytków

Rozmiar czcionki
A A A

11 sierpnia pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze spędzili na wyjeździe szkoleniowym w Głogowie, koncentrując się na problematyce odbudowy zabytków i miast historycznych po zniszczeniach wojennych. Bogaty program przygotowały dla nas koleżanki z Delegatury w Legnicy: Panie Barbara Wawrzyniak-Czekajło i Joanna Karus, za co serdecznie dziękujemy.
Zaczęliśmy od zwiedzania głogowskiej kolegiaty, gdzie czekał na nas ks. kan. Rafał Zendran, potem udaliśmy się na zamek, w którym mieści się  Muzeum Archeologiczno-Historyczne, gdzie przywitali nas Pan Waldemar Has i Pan Jarosław Helwig. Potem udaliśmy się na Stare Miasto i dzięki uprzejmości ks. kan. Stanisława Brasse zwiedziliśmy ruiny kościoła św. Mikołaja i kościół pw. Bożego Ciała. Na koniec był spacer po mieście, podczas którego zapoznaliśmy się z kolejnymi etapami jego odbudowy, zatrzymaliśmy się przy reliktach sukiennic, wyeksponowanych w specjalnie zaprojektowanym pawilonie. Miłą niespodziankę sprawił nam Pan Prezydent Rafael Rokaszewicz, który przyszedł się z nami przywitać.
Jesteśmy pod wrażeniem Głogowa, jego zabytków i prowadzonej konsekwentnie odbudowy, przyjaznej dla życia skali i pielęgnowanej zieleni.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Dotacja na prace remontowo-konserwatorskie w zespole poaugustiańskim w Żaganiu
W ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko 2014-2020...
Sobolice - Święto Grzyba
nie tylko promocji wsi i jej zabytków, ale również wsparciu...
Wystawa "Badania archeologiczne na trasie drogi S3 w gminie Świebodzin.
Dyrektor Muzeum Regionalnego w Świebodzinie dr Marek Nowacki i...