A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Prace konserwatorskie / Prace remontowo-konserwatorskie w dworze w Zielone...
Prace konserwatorskie
14 sierpień 2023
Prace remontowo-konserwatorskie w dworze w Zielonej Górze-Ochli

Rozmiar czcionki
A A A

W dworze w Ochli trwają zakrojone na szeroką skalę prace remontowo-konserwatorskie, które obejmują kompleksowy remont dachu, elewacji i wnętrz. Zabytek, w którym w latach 80. XX wieku przerwano remont i przez kolejne lata pozostawał nieużytkowany, zostanie udostępniony na cele kulturalne. Na szczególną uwagę zasługują wnętrza dworu z bogatym wystrojem sztukatorskim. Konserwatorzy próbują uchwycić relikty dawnego wystroju barwnego elewacji, wnętrz i sztukaterii.
Barokowa rezydencja, powstała w latach 1684–1687 staraniem Otto Fryderyka von Unrugh. Wzniesiona została na planie prostokąta, jest dwutraktowa, piętrowa, nakryta wysokim dachem czterospadowym. W układzie wnętrz z wydzielonym westybulem w sieni i apartamentami z sypialniami i alkowami na piętrze, widoczne są wpływy ówczesnych rozwiązań francuskich. Elewację frontową i ogrodową zdobią portale ujęte rustykowanymi pilastrami, podtrzymującymi zarysowany odcinkiem łuku, przerwany przyczółek. Wnętrza posiadają bogaty wystrój sztukatorski. Obok dekoracji o motywach roślinnych, pokrywających także kominki, występują sceny figuralne o tematyce symbolicznej, odzwierciedlającej ducha protestantyzmu, wbrew triumfującej na Śląsku kontrreformacji. Zabytek jest w posiadaniu Muzeum Etnograficznego.
W dniu 12 sierpnia zapoznaliśmy się z wstępnymi wynikami badań konserwatorskich i rozważaliśmy jak dobrać na ich podstawie kolorystykę wnętrz, uwzględniając zachowane relikty i nowe elementy wyposażenia, aby uzyskać harmonijną całość.

 

Barbara-Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
„Skrzynia skarbów” odnaleziona przy budowie kąpieliska w Zielonej Górze
W dniu 7 lutego 2023 r. do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony...
Zaproszenie na Europejskie Dni Dziedzictwa
Program Wojewódzkich Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa...
Europejskie Dni Dziedzictwa
Europejskie Dni Dziedzictwa to największe w Europie wydarzenie...