A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Dotacje na lubuskie zabytki w 2023 r.
Aktualności
07 czerwiec 2023
Dotacje na lubuskie zabytki w 2023 r.

Rozmiar czcionki
A A A

W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w dniu 7 czerwca 2023 r. odbyło się podpisanie umów na prace remontowe i konserwatorsko-restauratorskie, które prowadzone będą z 2023 r. na terenie naszego województwa przy wsparciu finansowym z budżetu Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dzięki dotacjom na 2023 rok beneficjenci będą mogli wykonać kolejne prace w lubuskich zabytkach, a których większość stanowią kontynuacje podjętych w poprzednich latach prac. Pula środków do rozdzielenia wyniosła 432 000 zł. Dotacje przyznano 21 beneficjentom, część środków zostanie wykorzystana również na dofinansowanie prac wykonanych przy zabytkach w latach poprzednich ( tzw. refundacje).
Uroczyste podpisanie umów odbyło się w obecności Pana Władysława Dajczaka Wojewody Lubuskiego. Dotacje przyznano m.in. dla samorządów: Powiatowi Żarskiemu na prace remontowe przy zadaszeniu wejścia głównego pałacu w Miłowicach, Gminie Ośno Lubuskie na zabezpieczenie i wzmocnienie kolejnego  odcinka murów miejskich  w Ośnie Lubuskim, Gminie Kożuchów na kontynuację prac konserwatorskich przy barokowych płytach nagrobnych w lapidarium w Kożuchowie,
Wśród właścicieli prywatnych dotacje otrzymali m.in., Fundacja Pałac Bojadła na prace związane z rekonstrukcją stolarki okiennej w pałacu w Bojadłach, dla właścicieli pałacu w Lipnej - na wzmocnienie sklepienia grożącego zawaleniem w najstarszej części pałacu, właścicielowi dworu w Starej Jabłonie na przemurowanie kominów na poddaszu i ponad dachem. Towarzystwo Przyjaciół Witnicy uzyskało dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie przy obelisku ku czci księcia Henryka Pruskiego na terenie parku górnego w Dąbroszynie (II etap). Jak co roku dotacje przyznano na prace przy zabytkach sakralnych, m.in. dla Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lubniewicach na prace konserwatorskie i restauratorskie przy płycie nagrobnej J. D. Wolfram w kościele pw. MB Różańcowej w Lubniewicach (II etap), dla Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Długoszynie na prace konserwatorskie i restauratorskie przy baldachimie barokowej ambony w kościele w Drogominie, dla Parafii pw. Marii Magdaleny w Brzeźnicy na prace konserwatorsko-restauratorskie przy polichromowanym, barokowym  stropie plebanii w Brzeźnicy (III etap), a ponadto dla Parafii pw. św. Jadwigi  w Krośnie Odrzańskim na prace konserwatorskie przy stolarce okiennej i drzwiowej w kościele pw. Św. Andrzeja w Krośnie Odrz., dla Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kijach na prace konserwatorskie przy organach w kościele  Kijach, dla Parafii pw. Trójcy Św. w Niwicy na prace konserwatorskie przy renesansowym pentaptyku w kościele w Niwicy (III etap), dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie na prace konserwatorskie i restauratorskie przy kolejnym oknie witrażowym w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie, dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowstąpienia Pańskiego Drągowinie na remont elewacji kościoła w Przybymierzu, dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Ługach na IV etap prac konserwatorskich przy organach w  kościele w Zielonej Górze-Zatoniu, dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lesznie Górnym na prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym w kościele w Lesznie Dolnym – (etap II), dla Parafii Rzymskokatolickiej pw.  Narodzenia NMP i św. Jana Ap. w Siedlnica na ratunkowy remont więźby i dachu kościoła w Siedlnicy oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Józefa Robotnika w Wawrowie na prace konserwatorskie przy  ścianie północnej wnętrza kościoła w kościele w Wawrowie.
 

Kamila Domagalska

Galeria
Zobacz również
Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Gorzowie Wlkp.
Zapraszamy na Wojewódzkie Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa,...
Spotkanie w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp.
W dn. 21 marca br. o godz. 13.00 w gorzowskim muzeum przy ul....
Znalezisko bulli papieża Mikołaja III
5 lipca zgłoszono  przypadkowe odkrycie bulli oraz dokonano...