A A A
Europejskie Dni Dziedzictwa
02 luty 2006
Program EDD 2006

Rozmiar czcionki
A A A

Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków uprzejmie informuje, że w dniach 2-3 września w Zielonej Górze odbędzie się Ogólnopolska Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa.

Program Obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa

2- 3 września 2006 r. Zielona Góra

2 września 2006 r - sobota

 • godz. 12.00- 14.00   - Uroczysta Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Filharmonii Zielonogórskiej przy pl. Powstańców Wlkp. 10 w Zielonej Górze. W trakcie uroczystości T. Merta Generalny Konserwator Zabytków wręczy zasłużonym odznaki za opiekę nad zabytkami oraz medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków wręczy nagrody laureatom konkursu na "Najlepszą renowację stolarki" oraz "Dorocznej nagrodę za popularyzowanie zabytków województwa lubuskiego", Prezydenta Miasta Zielona Góra "Za odradzanie tradycji miasta", Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego "za najlepszą prace magisterską poświęconą renowacji zabytków".

 

 • godz.15.00- 16.00 - Uroczyste otwarcie Winobrania - ratusz na Starym Rynku w Zielonej Górze

 

 • godz. 17.00-20.00 - Impreza plenerowa prezentująca "Tradycje społeczności lokalnych" w Muzeum Etnograficznym w Ochli:

 

 1.  Koncert prezentujący "Folklor Bukowiński" w wykonaniu: "Kapeli Buganików"i "Wichowianek"
 2. Prezentacją wybranych ekspozycji na terenie Muzeum: chałupa z Jurzyna ( wypiek chleba, wyrób masła w kierzynce), zagroda z Krobielewa ( poczęstunek chlebem z pieca chlebowego z masłem z kierzynki, smalcem domowej produkcji i kiszonym ogórkiem)
 3. Prezentacja tradycji winiarskich w regionie lubuskim: ekspozycja winiarska i tłoczenie soku z winogron ( winnica i "Wieża Winiarska" z Budachowa), degustacja wina lubuskiego (I piętro "Wieży Winiarskiej")
 4. Prezentacja wystawy "Tradycje myśliwskie w regionie lubuskim"
 5. Biesiada na wyspie : poczęstunek kolacją, wspólna zabawa przy kapeli bukowińskiej połączona z nauką regionalnego tańca, ognisko na wyspie i przejażdżki konną bryczką.


Organizatorzy: Lubuskie Stowarzyszenie Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, Dyrektor Muzeum Etnograficznego w Ochli, Prezydent Miasta Zielona Góra, Wójt Gminy Zielona Góra

3 września - niedziela

godz. 10.00-12.30 - Sesja naukowa poświęcona "Roli winiarstwa w kształtowaniu krajobrazu kulturowego Zielonej Góry i regionu lubuskiego" w Muzeum Ziemi Lubuskiej przy al. Niepodległości 15 w Zielonej Górze:

 1.  dr Andrzej Toczewski Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze "Historia uprawy winnej latorośli w Zielonej Górze i regionie i jej znaczenie w rozwoju gospodarczym miast
 2. Mirosław Kuleba ( Stowarzyszenie Winiarzy Zielonogórskich) "Architektura domów winiarskich oraz rozwój winnic i ich rolę w kształtowaniu krajobrazu miasta i okolic"
 3. dr Zbigniew Bujkiewicz ( Archiwum Państwowego w Zielonej Górze ) "Korporacja producentów koniaku w krajobrazie kulturowym Zielonej Góry"
 4. Film o zielonogórskich winobraniach
 5. Poczęstunek
 6. Zwiedzanie nowego działu Muzeum Ziemi Lubuskiej - "Muzeum Wina"

 

Zobacz również
 Obchody 500-lecia reformacji w Zielonej Górze
W dniu 31 października 2017 r., w 500 rocznicę ogłoszenia...
Spotkanie informacyjne dla detektorystów
Na wniosek Stowarzyszenia Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze”...
Inwentaryzacja alei w powiecie zielonogórskim
W dniu 10 grudnia 2010 roku w siedzibie Lubuskiego Wojewódzkiego...
IV Lubuskie Spotkania
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza na IV Lubuskie...