A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w Zamo...
Aktualności
15 październik 2012
Konwent Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków w Zamościu

Rozmiar czcionki
A A A

W dniach 10-12 października wojewódzcy konserwatorzy zabytków spotkali się na konwencie w Zamościu. Gospodarzem konwentu była dr Halina Landecka Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która zorganizowała w zamojskim ratuszu spotkanie konserwatorów z Marcinem Zamojskim Prezydentem Zamościa. Uczestnicy konwentu mieli okazję zapoznać się z projektami dotyczącymi Twierdzy Zamość i Krajobrazu Warownego oraz zwiedzić odrestaurowane obiekty Twierdzy. Na bieżąco omawiano problemy merytoryczne związane z realizacją prac oraz osiągnięte efekty.
Następnie konserwatorzy udali się do katedry pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, gdzie zapoznali się z przebiegiem prac badawczych, rekonstrukcyjnych i konserwatorskich oraz zwiedzili świątynię. Dzięki uprzejmości gospodarza katedry ks. A. K. Firosza Proboszcza Parafii Katedralnej w wikariacie odbył się konwent, podczas którego omawiano bieżące problemy  oraz rozstrzygnięcia  organu wyższej instancji, wskazując na konieczność zorganizowania spotkania konserwatorów z pracownikami Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN w Warszawie na ten temat.
Na zakończenie konwentu zorganizowana została podróż studyjna, która objęła zwiedzanie zabytków położonego nieopodal Zamościa Szczebrzeszyna. W tym niewielkim miasteczku zachowała się m.in. jedna z najstarszych w Polsce synagog, ponadto można zwiedzić cerkiew oraz dwa kościoła katolickie. Omawiano również problemy konserwatorskie, które wyniknęły w trakcie prowadzonych w zabytkach prac.
 

Barbara Bielinis-Kopeć

Galeria
Zobacz również
Remont kościoła w Gębicach
W nieużytkowanym od II wojny światowej kościele Gębicach...
Dawny kościół w Gębicach gm. Gubin
 Kościół został wzniesiony w XV w. jako salowy...
Podpisanie porozumienia w sprawie Komisji Dyscyplinarnej
W dniu 02.04.2010 r. w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków...
Lubuskie Spotkania z Zabytkami w pałacu w Bieczu
Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Fundacja...