A A A
Strona główna / Serwis informacyjny / Aktualności / Zielona Góra - wpis dawnego domu winiarskiego do r...
Aktualności
18 kwiecień 2013
Zielona Góra - wpis dawnego domu winiarskiego do rejestru zabytków

Wpis do rejestru zabytków dawnego domu winiarskiego przy al. Wojska Polskiego 96 w Zielonej Górze

Rozmiar czcionki
A A A

Dnia 29 czerwca 2012 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa lubuskiego dawny dom winiarski, obecnie budynek mieszkalno-handlowy, położony przy    al. Wojska Polskiego 96 w Zielonej Górze. Od decyzji Lubuskiego Wojewódzkiego konserwatora Zabytków odwołał się współwłaściciel obiektu – Miasto Zielona Góra, jednakże Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Budynek został zbudowany jako dom winiarski w 1819 r., o czym świadczy inskrypcja na kutej kracie zabezpieczającej nadświetle drzwi. Monogram F.G.N. wkomponowany w kratę odnosi się prawdopodobnie do inwestora - F. G. Naumanna, o którym brak bliższych informacji. Był on właścicielem restauracji, która funkcjonowała w budynku latach 80. XIX w. W końcu XIX w. w budynku mieściła się restauracja zwana Viktoriagarten. Wtedy też od strony południowej i zachodniej do dobudowano parterowe aneksy mieszczące salę balową i scenę. Po 1945 r. budynek stał się własnością miasta. Dawną restaurację podzielono na lokale mieszkalne i usługowe oraz częściowo zbyto na rzecz prywatnych właścicieli.
Dawny dom winiarski, pomimo wtórnych przekształceń, zachował swoją historyczną bryłę wraz z pierwotnym wyposażeniem obiektu. Na szczególną uwagę zasługuje klasycystyczna stolarka drzwi głównych z bogatym detalem snycerskim, z nadświetlem zamkniętym łukiem odcinkowym, w którym znajduje się krata z datą budowy domu – 1819 oraz inicjałami właściciela F.G.N w układzie: 18FGN19, należąca do rzadkich przykładów stolarki z tego okresu na terenie miasta. Podobnie, na unikatowy charakter budynku wpływa forma zachowanego beczkowego dachu, znanego na terenie miasta od końca lat 20. XIX w. Należy podkreślić, że budynek przy al. Wojska Polskiego 96 jest związany z tradycją winiarską Zielonej Góry i stanowi świadectwo pierwotnego przeznaczenia tego terenu na winnicę.

 

Bartosz Idryjan

Galeria
Zobacz również
Obchody 60-lecia służb konserwatorskich na Ziemi Lubuskiej
W ramach obchodów 60-lecia powołania służb konserwatorskich...
Wieczór poświęcony Klemowi Felchnerowskiemu w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
W dniu 28 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej...
VIII Lubuskie Spotkania Architektow z Konserwatorami Zabytków
Zapraszamy na VIII Lubuskie Spotkania Architektów z Konserwatorami...
Wieża Braniborska - wpis do rejestru zabytków
 W dniu 3 marca 2017 r. Lubuski Wojewódzki Konserwator...