A A A
Strona główna / Zabytki / Ośno Lubuskie - wodociągowa wieża ciśnień
Zabytki techniki

Ośno Lubuskie - wodociągowa wieża ciśnień

Rozmiar czcionki
A A A

Wieża ciśnień w Ośnie Lubuskim została wzniesiona poza zabudowaniami miejskimi, przy drodze do Rzepina. Budowla powstała w 1903 roku, w pobliżu studni głębinowych, obok zlokalizowano też przepompownię. Po II wojnie światowej wieża została poddana pracom remontowym, usunięto uszkodzenia wynikające z działań wojennych.
 Wieża jest obiektem murowanym z kamienia i cegły, nietynkowanym. Wieża wzniesiona została na planie dwunastobocznym, przechodzącym w zwężający się ku górze walec, z wykuszem w górnej partii. Powyżej znajduje się dwunastoboczna głowica, wzniesiona w konstrukcji ryglowej z prostokątnymi, rytmicznie rozmieszczonymi oknami, ze zbiornikiem wodnym i nakryta dachem ostrosłupowym, wielopołaciowym. Wejście do wiezy usytuowane jest po stronie południowej w formie portalu, o otworze drzwiowym zamkniętym odcinkiem łuku. Wewnątrz budowli znajduje się metalowa klatka schodowa z drewnianymi podestami, prowadząca do zbiornika.
 Architektura wieży nawiązuje do średniowiecznego budownictwa obronnego. Wieża reprezentuje cechy stylistyczne neoromanizmu poprzez formy i wykroje wąskich okien w trzonie. Natomiast zastosowanie konstrukcji ryglowej w głowicy nawiązuje do modnego wówczas stylu rodzimego.
Wodociągowa wieża ciśnień w Ośnie Lubuskim ze względu na oryginalną formę, użyty repertuar detalu architektonicznego, jest jednym z cenniejszych tego rodzaju budowli w północnej części województwa lubuskiego.    


 


B. Skaziński
Galeria
Zobacz również
Żagań, pow. żagański - szpital św. Doroty (ul. Żelazna)
Wraz z przebudową kościoła Świętego Krzyża, z fundacji...
Żagań - kościół pw. Świętego Krzyża (ul. Szpitalna)
Gotycki kościół, wzniesiony w XIV w., na miejscu wzmiankowanej...
Żagań
Nie zlokalizowany dotąd, wymieniany w 1202 roku gród...
Żagań, park pałacowy
Park w Żaganiu (niem. Sagan), o pow. 77, 49 ha, położony jest...