A A A
Strona główna / Zabytki / Bytom Odrzański - lapidarium
Lapidaria

Bytom Odrzański - lapidarium

Rozmiar czcionki
A A A

Cmentarz komunalny w Bytomiu Odrzańskim, na którego terenie mieści się lapidarium, znajduje się w południowo-zachodniej części miasta. Cmentarz prawdopodobnie  został założony około poł. XVIII w., choć teren ten stał się własnością Gminy Ewangelickiej już pod koniec XVII w. W 1735 r.  wzniesiono bramę główną, natomiast mur otaczający cmentarz powstawał etapami. Po zamknięciu cmentarza katolickiego przy kościele pw. św. Hieronima po 1830 r.  cmentarz protestancki połączono z katolickim. Obie części nekropolii rozdzielała aleja. Po II wojnie światowej zachowano najstarsze nagrobki (pochodzące z okresu od 4 ćw. XVII w. do XIX w.) i rozpoczęto pochówki w zachodniej części cmentarza. Większość historycznych płyt nagrobnych znajdujących się na terenie cmentarza wpisano do rejestru zabytków w 1972 r. 

Obecnie płyty i epitafia znajdują się w niezadowalającym stanie zachowania. Z uwagi na konieczność naprawy muru cmentarnego, płyty zostały zdemontowane, a przy najbardziej zagrożonych - rozpoczęto prace konserwatorskie. 

Przed 2002 r. z płyty nagrobnej upamiętniającej  Mateusza Francke (zm. 1726 r. ) skradziono  popiersie Zmarłego i putto, z  nagrobka Jana Teodora Deutschlandera  (zm. 1719 r.) - popiersie i rzeźbę przedstawiającą rycerza, a  z płyty Eliasa Ebeliusa (zm. 1709 r.) - popiersie.  Skradzione rzeźby figurują w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Wykaz ten jest dostępny w internecie pod adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.


K. Domagalska
Galeria
Zobacz również
Żary, ogrody zamkowe i park miejski
W centralnej części miasta Żary (niem. Sorau), znajduje się...
Żary - Ratusz
 Pod koniec tego stulecia uległ rozbudowie otrzymując skrzydło...
Żary - Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Budowę kościoła rozpoczął Ulryk von Dewin, na początku...
Żary
Ziemia żarska, wymieniona została po raz pierwszy w 1007 roku,...