A A A
Strona główna / Zabytki / Brody, pow. żarski - cmentarz
Inne

Brody, pow. żarski - cmentarz

Rozmiar czcionki
A A A

Cmentarz usytuowany na skraju miejscowości, ponad pól kilometra od jej centrum, w pobliżu drogi do wsi Nabłoto, około 100 m od drogi nr 289 prowadzącej z Nowogrodu Bobrzańskiego  do  granicy.

Cmentarz, zajmujący obecnie obszar prostokąta o bokach około 300 x 60 m,  jest usytuowany na skarpie. Na jego terenie znajduje się aleja lipowa.   Pierwszych pochówków na terenie cmentarza w Brodach dokonano w 2 poł. XVIII w. (pierwszy datowany pochówek - 1772 r. ). Kolejne zachowane nagrobki pochodzą z 1775, 1789 i 1805 r.  Kilka grobowców pochodzi z początku XIX w.  (1807, 1809, 1816 r.). W poł. XIX w. cmentarz miał już charakter gminny i obsługiwał dwie sąsiadujące wsie: Brody  (niem. Pförten) i Nabłoto (niem. Nahberg).  Zajmował około połowy obecnego terenu, później został poszerzony w kierunku wschodnim.  Na początku XX w. teren ogrodzono parkanem z z drewnianych krat pomiędzy granitowymi słupami, a obrzeża obsadzono drzewami. Cmentarz użytkowany był jako ewangelicki gminy Pförten do pocz. 1945 r.  Pierwsze powojenne pochówki miały miejsce w  1947 r. Początkowo wykorzystywane były wolne kwatery we wschodniej części, później zaczęto posuwać się w kierunku zachodnim. Równocześnie rozpoczęła się dewastacja starej części cmentarza – ograbiono go z wielu elementów kamieniarskich. Pomimo tego, na terenie cmentarza zachowały się liczne nagrobki (w całości lub części), w tym - krzyże i płyty żeliwne.  Ocalała również późnobarokowa płyta wykonana z piaskowca, przeniesiona w 4 ćw. XX w. z kościoła. W zachodniej najstarszej części zachowały się wieloosobowe ogrodzone kwatery.

Cmentarz wraz z poszczególnymi pomnikami nagrobnymi, krzyżami żeliwnymi i ogrodzeniami jest objęty ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków pod nr 2200 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 10.11.1975 r.

Informacje opracowane na podstawie „Wytycznych do uporządkowania, zagospodarowania i obsadzenia zielenią zabytkowego cmentarza w Brodach”  autorstwa A. Awzan i R. Awzan z 1985 r.

 


Kamila Domagalska
Galeria
Zobacz również
Borowe, gm. Iłowa Żagańska, pow. żagański - ruiny dworu
Renesansowa siedziba, wzniesiona przez Promnitzów, została...
Pietrzyków, gm. Lipinki Łużyckie, pow. żarski - kościół filialny pw. Dobrego Pasterza
Średniowieczna świątynia, zniszczona pożarem w 1638, odbudowana...
Leszno Dolne, gm. Szprotawa, pow. żagański - kościół filialny pw. Wniebowzięcia NMP
Barokowy, zbudowany w 1670, powiększony o wieżę w 1796, wielokrotnie...
Szprotawa - kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP
Wzniesiony w poł. XIII w., jako kamienny,  jednonawowy...