Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

300 lat kościoła w Bieczu

Kościół filialny pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Bieczu gm. Brody wzniesiony został w 1719 r. jako świątynia ewangelicka. Za autora projektu uznaje się saskiego architekta doby barok Georga Bähra, który najbardziej znanym dziełem jest kościół Najświętszej Marii Panny w Dreźnie, przed kilku laty odbudowany po zniszczeniach wojennych.
Biecka świątynia wzniesiona została na planie centralnym krzyża greckiego,
z półkolistą absydą od strony wschodniej i kruchtą od zachodu. Bryłę budowli nakrywa wielospadowy dach, pokryty łupkiem, z lukarnami, zwieńczony czworoboczną wieżą z ozdobnym hełmem. Elewacje w narożach opięte są pilastrami. Wnętrze nakryte stropem doświetlają rozmieszczone w dwu kondygnacjach okna.
Z okazji 300-lecia powstania świątyni w dniu 31 sierpnia 2019 r. odbyła się Msza Święta Odpustowa, a po niej festyn, na który zaproszono mieszkańców i gości. W uroczystościach wzięli udział m.in., B. Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Ryszard Kowalczuk Wójt Gminy Brody.

Zobacz również

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków" 2024

Konferencja PKN ICOMOS „Autentyzm zabytków”

Podczas konferencji PKN ICOMOS, która odbyła się w dniach 2-3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie  pt. „Autentyzm zabytków

Zobacz również

Skip to content