Świątynia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubiatowie, gmina Dąbie, została wzniesiona w 1745 roku w stylu barokowym jako kościół ewangelicki. W późniejszych latach budowla była kilkakrotnie rozbudowywana. W 1818 r. wzniesiono wieżę z neobarokowym hełmem, a pod koniec XIX wieku świątynię powiększono o zakrystię i kruchtę.
Kościół, murowany z cegły, otynkowany, orientowany, założony jest na planie wydłużonego ośmioboku. Bryłę kościoła nakrywa dach wielospadowy. Dominantę stanowi wieża nakryta hełemem z latarnią.
Obecnie prowadzone są prace związane z remontem elewacji kościoła, które objęły m.in. usunięcie wtórnych tynków (wykonanych w całości w 1963 r.), uzupełnienie ubytków w murach fundamentów budynku, wykonanie izolacji pionowej wraz z drenażem, wykonanie napraw spekań pionowych murów poprzez ich przemurowanie oraz wykonanie nowych tynków z odtworzeniem prostych geometrycznych dekoracji zdobiących elewacje świątyni.
Podjęcie opisanych wyżej prac było konieczne ze względu na zły stan zachowania elewacji kościoła.
Prace konserwatorskie przy pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony w kościele w Konotopie
Rozpoczęły się badania i prace konserwatorskie przy renesansowym pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony Magdaleny z domu von