W 2006 r. w kościele w Kosieczynie rozpoczęto prace remontowe, które dały początek specjalistycznym badaniom i kompleksowym pracom konserwatorsko-restauratorskim oraz budowlanym, trwającym do dnia dzisiejszego. Objęły one m.in. wzmocnienia konstrukcyjne: dokonano napraw w obrębie konstrukcji świątyni z naprawą jej fundamentów, przywrócono też usunięte belki podwalinowe i wykonano niezbędne zabiegi konserwatorskie w obrębie konstrukcji oraz warstw malarskich.
W trakcie badań archeologicznych, które towarzyszyły pracom w obrębie posadzki we wnętrzu świątyni, natrafiono na fragmenty oryginalnej posadzki ceramicznej. Zadecydowano o przywróceniu pierwotnego poziomu użytkowego posadzki, odtwarzając ją na podstawie pierwowzoru, zaś odnalezione fragmenty wyeksponowano we wnętrzu kościoła.
Podczas badań konserwatorskich natrafiono na pierwotny malarski wystrój ścian, zachowany w reliktach. Jego kompozycję tworzyły wąskie pionowe pasy, złożone z powtarzających się rytmicznie ornamentów geometrycznych i roślinnych na podkładzie z pobiały o ciepłym odcieniu. Kolorystyka była żywa, ale oparta na wąskiej gamie szarości, błękitów, bieli i czerwieni. W trakcie prowadzonych prac warstwy malarskie poddano niezbędnym zabiegom konserwatorskim, najlepiej zachowane fragmenty wyeksponowano oraz dokonano scalenia kolorystycznego całego wnętrza. Przywrócono również pierwotny układ otworów okiennych (usytuowanych tylko po wschodniej stronie świątyni) oraz strop nad prezbiterium.
Wykonano także konserwację elementów wyposażenia kościoła tj. ołtarza głównego, ołtarza bocznego z gotycką Pietą, ambony, krucyfiksu i konfesjonału.
W roku bieżącym prowadzone są prace przy wieży oraz w zakrystii, gdzie umieszczona zostanie posadzka, która znajdowała się w prezbiterium. Teren wokół kościoła zostanie zniwelowany i zagospodarowany. Prace remontowe obejmują również remont ogrodzenia terenu kościoła.
Zarówno bardzo wczesna data powstania świątyni (1389 r.), oryginalna drewniana konstrukcja, jak i zachowana pierwotna bryła, forma architektoniczna oraz wyposażenie kościoła stanowią o wyjątkowej wartości artystycznej, historycznej i naukowej tego zabytku.