Rozpoczęte zostały badania konserwatorskie oraz prace konserwatorskie i restauratorskie a także roboty budowlane we wschodniej części wnętrza bibliotekiklasztoru opactwa Augustianów w Żaganiu. Prace w zakresie I etapu obejmują m.in. naprawę spękanych łęków okiennych, konserwację i restaurację wystroju i wyposażenia biblioteki tj. malowidła ścienne przedstawiające Apoteozę Kościoła oraz część zabytkowych szaf bibliotecznych. Prace poprzedzone zostaną wykonaniem badań konserwatorskich.
Biblioteka klasztorna, mieszcząca się na piętrze skrzydła wschodniego, składa się z dwóch pomieszczeń, przekrytych spłaszczonymi kopułami ozdobionymi freskami Georga Wilhelma Neunhertza. W wielkich kompozycjach artysta przedstawił alegorię Kościoła Zwycięskiego oraz adorację Świętej Trójcy przez kanoników reguły św. Augustyna. W wyposażeniu biblioteki, oprócz zdobionych snycersko, stylowych regałów, znajdują się dwa globusy z ok. 1640 – Ziemi i gwiazdozbioru. Żagańska biblioteka klasztorna od XV w. należała do najznamienitszych na Śląsku. Znane było tutejsze skryptorium, w którym pracowali wybitni iluminatorzy – Henryk z Gubina i Marcin z Roudnic. Po sekularyzacji najcenniejsze dzieła biblioteki, w tym kronika klasztoru, inkunabuły i starodruki przejęła Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, gdzie szczęśliwie przetrwały. Znaczna część księgozbioru znajduje się w Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze, jako depozyt.
Stanisław Kowalski
Zabytki Architektury Województwa Lubuskiego
Prace konserwatorskie przy pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony w kościele w Konotopie
Rozpoczęły się badania i prace konserwatorskie przy renesansowym pomniku epitafijnym Wolffa von Dyhrn i jego żony Magdaleny z domu von