Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kiełpin, dwór – remont dachu i elewacji.

W latach 2020 – 2021 zrealizowano remont konserwatorski dworu w Kiełpinie, który pozwolił na wyeksponowanie walorów dotychczas zatartych, zubożonych, przywracając należny charakter reprezentacyjnego zabytku w otulinie krajobrazowego parku.
Dwór w Kiełpinie wzniesiono w latach 1786-1787, na reliktach wcześniejszej siedziby. Obiekt założono na rzucie litery L. Zwarta dwukondygnacyjna bryła nakryta jest wysokim dachem wielospadowym. W drugiej połowie XIX w. dokonano przebudowy dworu, która obejmowała głównie wnętrza części zachodniej. Ponadto, przebito dodatkowe drzwi w elewacji tylnej. Wtedy także nastąpiło podwyższenie otworów okiennych i wprowadzenie nowej stolarki. Po II wojnie światowej, dwór znalazł się w posiadaniu PGR. W 1955 r. przeprowadzono remont elewacji, usuwając detal architektoniczny. Następnie w latach 70. XX w., po częściowym zawaleniu konstrukcji więźby, naprawiono dach i przykryto go eternitem. Zlikwidowano wówczas konstrukcję powiek oraz rozebrano naczółek ryzalitu, niszcząc tym sposobem barokowy charakter elewacji. Obecnie dwór w Kiełpinie pełni funkcje mieszkalną i jest podzielony na kilka odrębnych lokali.
W 2020 r. przeprowadzono remont dachu, w ramach którego usunięto płyty eternitu i przywrócono historyczne pokrycie obiektu – dachówkę ceramiczną karpiówkę. Odtworzono również znany z ikonografii trójkątny naczółek ryzalitu, z okulusem w centralnej części.  
W 2021 r. zrealizowano remont konserwatorski elewacji, w ramach którego odtworzono historyczny wygląd obiektu. Prace poprzedzono badaniami konserwatorskimi, w wyniku których rozpoznano historyczną kolorystykę elewacji. W ramach prac usunięto wtórne wyprawy, a w miejscach zawilgoconych nałożono tynki renowacyjne. Elewacje odzyskały pierwotną dyspozycję barwną. Odtworzono również usunięty w ramach powojennego remontu detal architektoniczny, odczytany poprzez odciski, które uwidoczniły się pod współczesnym tynkiem, jak również ustalony na podstawie ikonografii, analogii. Okna iluzjonistyczne, istniejące w elewacji szczytowej i tylnej, zachowane w formie reliktów, zostały zabezpieczone, a w przyszłości mają zostać poddane konserwacji.
Dwór, który został silnie okaleczony w wyniku niefachowych remontów prowadzonych bez poszanowania substancji zabytku i jego wartości, odzyskał pierwotną kompozycję, wystrój znany jedynie z pocztówek. W swej obecnej formie dwór w Kiełpinie stanowi doskonałe dopełnienie parku, który poddano rewitalizacji w 2018 r.
Prace dofinansowane były ze środków Miasta Zielona Góra.


 

Zobacz również

Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich  przy Baszcie Bramy Ostrowskiej w Gubinie - fot. Remerus

Zakończenie prac remontowo-konserwatorskich  przy Baszcie Bramy Ostrowskiej w Gubinie

Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie  przy Baszcie Bramy Ostrowskiej w Gubinie, która wzniesiona została w XIV w. w obrębie obwarowań miejskich,

Płyta nagrobna Margarety von Stössel zm. 1552 r. odkryta podczas prac przy murze otaczającym kościół w Gorzupi Dolnej

Odkrycie renesansowych płyt nagrobnych podczas prac przy murze kościelnym w Gorzupi Dolnej

Rozpoczęły się prace polegające na naprawie kamiennego muru otaczającego dawny cmentarz przy gotyckim kościele pw. św. Jerzego w Gorzupi Dolnej

Odkrycie skarbu monet w powiecie gorzowskim

Odkrycie skarbu monet w powiecie gorzowskim

W dniu 19.01.2025 r. do siedziby Delegatury w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęło zgłoszenie o ujawnieniu w ramach poszukiwań zabytków depozytu monet

Zobacz również

Skip to content