Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Mierzęcin – Pałac i park

Mierzęcin (niem. Mehrenthin) to niewielka wieś (ulicówka) położona przy północno – wschodnim krańcu woj. lubuskiego. Zespół pałacowo – parkowo – folwarczny zlokalizowany jest po północno – wschodniej stronie wsi, tworząc jedno z okazalszych założeń na terenie regionu. Około poł. XVIII stulecia majątek znajdował się w posiadaniu rodu von Waldow. Z chwilą budowy pałacu w 1861r. posiadłość staje się siedzibą właścicieli. W jego skład wchodzą: pałac, zaplecze gospodarcze z zabudową folwarczną i park krajobrazowy. Na tarasowym brzegu rzeki Mierzęcinki posadowiono pałac z cegły na fundamentach z kamieni granitowych. Składa się on z prostokątnego korpusu, wieży i z niewielkiego skrzydła połączonego z wieżą i korpusem. Bryła i wystrój elewacji pałacu zachowały formy oryginalne, niezmienione od czasów budowy. Architektura pałacu mierzęcińskiego wraz z otoczeniem stanowi klasyczny przykład romantycznej rezydencji wzniesionej w stylu neogotyku angielskiego, wzorowanego na budowli pałacowej projektu Schinkla w Babelsbergu.

Dziedziniec południowy tworzą murowane budynki z 2 poł. XIX w. i pocz. XX w., wśród nich znajduje się stodoła z 1872r., obora z 1868r., chlew z 1862r., gorzelnia z 1901r. Na pocz. XX w. przebudowano również budynki towarzyszące pałacowi, które powstały równocześnie z jego budową, m.in. budynek mieszkalny typu willowego, w którym prawdopodobnie znajdowała się siedziba administratora majątku.

Równocześnie w czasie budowy pałacu przekształcono istniejące pierwotnie założenie parkowe w park krajobrazowy o cechach arkadyjskich z tarasami przy pałacu, osiami widokowymi, stawem, łąkami i lasem zwanym "laskiem dwunastu dróg". Zieleń parkowa tworzy układ o rozplanowaniu wieloosiowym promienistym na podłużnym wyniesieniu terenowym. Od pałacu przez parter, w kierunku wschodnim na osi widokowej przebiega główna aleja. Liczny (wiekowy) starodrzew parku tworzą m.in. buki, dęby , klony, graby i inne gatunki, wśród których zachowało się wiele drzew okazałych, w tym 32 drzewa o cechach pomników przyrody. W części wschodniej parku znajduje się cmentarz rodowy byłych właścicieli majątku von Waldow. Dzięki pracom remontowo-konserwatorskim obecnych właścicieli, zabytkowy zespół pałacowo – folwarczno – parkowy w Mierzęcinie powraca do dawnej świetności.

Zobacz również

Rokitno – bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej

Kościół w Rokitnie należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1378

Żagań, powiat żagański – Kaplica Grobu Bożego (ul. Księżnej Żaganny 16)

Położona obok kościoła Nawiedzenia NMP, jest repliką kaplicy w Görlitz, wzorowanej na grobie Chrystusa w Jerozolimie. Powstała w 1598 z

Zobacz również

Skip to content