Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Strzelce Krajeńskie – wodociagowa wieża ciśnień

Wieża ciśnień w Strzelcach została wybudowana w 1929 roku w zachodniej części miasta. Ujęcia wodne zlokalizowane były w oddalonej o 4 km miejscowości Sławno. Przy ujęciach usytuowana była pompownia, dzięki której woda tłoczona była rurociągiem do wieży. W 1945 roku wieża ciśnień została uszkodzona pociskiem artyleryjskim. Po krótkim remoncie oddano ją ponownie do użytku. W 1960 roku dokonano wymiany pokrycia dachowego z blachy miedzianej na blachę stalową ocynkowaną. Ponowna wymiana pokrycia miała miejsce w 1987 roku, wtedy też pomalowano wnętrze budynku.
Wieża stanowi budowlę ceglaną o nieotynkowanym licu muru. Jej trzon wzniesiony został na planie koła. Bryła ukształtowana jest w formie walca zwężającego się ku górze ze stożkowym hełmem w zwieńczeniu i chorągiewką pogodowa z data budowy. Wejście do wieży, w formie ozdobnego portalu mieści się po stronie zachodniej. W najwyższej kondygnacji umieszczono zbiornik wodny, do którego doprowadzone są instalacje . Wieża ciśnień jest budowlą o cechach stylistycznych neorenesansu.
Obecnie wieża nie pełni swoich pierwotnych funkcji. Wewnątrz, po remoncie i adaptacji, zlokalizowano w ostatnich latach siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Kultury Łemkowskiej Lemko-Tower.
 

Zobacz również

Rokitno – bazylika mniejsza pw. Matki Bożej Rokitniańskiej

Kościół w Rokitnie należy do wybitnych przykładów sakralnej architektury doby baroku w Polsce. Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1378

Żagań, powiat żagański – Kaplica Grobu Bożego (ul. Księżnej Żaganny 16)

Położona obok kościoła Nawiedzenia NMP, jest repliką kaplicy w Görlitz, wzorowanej na grobie Chrystusa w Jerozolimie. Powstała w 1598 z

Zobacz również

Skip to content