Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Bojadła – zaginięcie czterech kamiennych wazonów

W latach 1999-2006 skradziono cztery (dwie pary) kamienne wazony zdobiące bramy zespołu pałacowo-parkowego w Bojadłach, gm. Bojadła, powiat zielonogórski. Wazony zostały wykonane z piaskowca w XVIII w. 
Pierwsza para wazonów – usytuowana na bramie  przed elewacją pałacu – o wysokim, kolistym, profilowanym cokoliku i dwudzielnej, wypukłej czaszy oraz profilowanym zwieńczeniu. Wszystkie elementy wazonu ukształtowane ze zwiniętych wolutowo liści akantu.
Druga para wazonów – usytuowana była na bramie zewnętrznej (na fotografii widocznej na pierwszym planie);   wazony osadzone na płaskiej płycie o rzucie powtarzającym kształt górnej partii słupa bramy – tj. na rzucie krzyża greckiego o bardzo krótkich, szerokich ramionach;   wazony wsparte na cokoliku  złożonym z wolut na których stoi (stoją?) putto (putta?) trzymające w rączkach pęki kwiatów; brzusiec wazonu zbudowany z fantazyjnie rozmieszczonych muszli, zwieńczony wolutami i formami muszlowymi.
Zespół pałacowy w Bojadłach (pałac oficyny, pawilon, park) wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 205 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 20.03.1961 r.
Skradzione zabytki  figurują w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z  prawem (nr karty 10567).  Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.

Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kamila Domagalska

 

 

Zobacz również

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Obchody MDOZ w Sandomierzu 2025 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowane w dniach 7-8 kwietnia w Sandomierzu, stanowiły okazję do spotkania w gronie konserwatorów,  badaczy,

Zobacz również

Skip to content