Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Lubuskie Spotkania z Zabytkami w Strzelcach Krajeńskich

W dniu 30 marca 2016 r. w Strzeleckim Ośrodku Kultury w Strzelcach Krajeńskich odbyły się kolejne Lubuskie Spotkania z Zabytkami połączone z promocją najnowszej publikacji o pałacu w Tucznie, która wydana została w ramach polsko-niemieckiej serii „Zamki i ogrody Nowej Marchii”. Organizatorami Spotkań byli Burmistrz Strzelec Krajeńskich i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Pan Mateusz Feder Burmistrz Strzelec Krajeńskich powitał licznie zgromadzonych regionalistów, historyków, młodzież oraz mieszkańców naszego regionu, a następnie zaprezentował walory kulturowe gminy, omawiając jej najcenniejsze zabytki. Pani dr Sibylle Badstuebner-Groeger, przewodnicząca Koła Przyjaciół Zamków i Ogrodów Marchwi zs. w Berlinie, z inicjatywy którego wydana została najnowsza publikacja poświęcona pałacowi w Tucznie, omówiła działalność stowarzyszenia na rzecz popularyzacji dziedzictwa kulturowego po obu stronach granicy. Następnie Pan dr Robert Habel historyk sztuki z Berlina i autor publikacji o pałacu w Tucznie, zaprezentował historię zabytku. Neobarokowy pałac wzniesiony została w latach 1897-1899 z inicjatywy właściciela majątku Maxa von Wedemeyera według projektu uznanego architekta Alfreda Messela. Zachowana do dnia dzisiejszego budowla, założona na planie litery „L”, nakryta jest wysokim dachem mansardowym z lukarnami. Elewacja frontowa zaakcentowana została ryzalitem, zwieńczonym trójkątnym tympanonem, z herbem rodowym w bogato opracowanym kartuszu. W pomieszczeniach reprezentacyjnych pałacu, w tym w sali balowej zachował się historyczny wystrój w postaci ozdobnych boazerii płycinowych i sztukaterii. Obecnie zabytek znajduje się w rękach prywatnych i oczekuje na remont. Uczestnicy Spotkań mieli okazję zwiedzić pałac na zakończenie imprezy.

 

Zobacz również

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Zobacz również

Skip to content