Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Spotkania ekspertów w sprawie projektu „Rezydencje w krajobrazie nadgranicznym”

W dniu 8 czerwca 2016 r. w pałacu w Branitz odbyło się kolejne spotkanie w gronie ekspertów, dotyczące zabytków rezydencjonalnych po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Oprócz przedstawicieli służb konserwatorskich z Polski i Niemiec (z urzędów konserwatorskich w województwie zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim oraz krajów związkowych Brandenburgii, Saksonii i Pomorza Przedniego) w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, który koordynuje realizację projektu. Jego celem jest prezentacja problematyki ochrony zabytków rezydencjonalnych po obu stronach granicy. W związku z tym zaplanowano przygotowanie i zaprezentowanie wystawy poświęconej tej problematyce na Targach „Denkmal: w Lipsku, które odbędą się w dniach 10-12 listopada 2016 r. Do dyspozycji organizatorów przewidziano powierzchnię 120 m2, na której wyeksponowane zostaną plansze prezentujące wybrane zabytki rezydencjonalne z każdego województwa i kraju związkowego po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. Zostaną one zgrupowane po cztery w kilku kategoriach: obiekty użytkowane o dostosowanej funkcji, w dobrym stanie technicznym; obiekty częściowo użytkowane lub będące w trakcie prac konserwatorskich; obiekty zabezpieczone, wymagające znalezienia odpowiedniej funkcji i użytkownika oraz dalszych działań konserwatorskich, jak również obiekty zagrożone – zdewastowane lub w stanie katastrofy budowlanej. Celem wystawy, która będzie w dalszej kolejności prezentowana w poszczególnych regionach, jest zwrócenie uwagi na zabytki rezydencjonalne w rejonie nadgranicznym w Polsce i Niemczech, które stanowią świadectwo bogatej historii tych ziem, obecnie zaś nierzadko pozostają nieużytkowane i zagrożone zniszczeniem.

Zobacz również

Borów Polski chorągiew procesyjna Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot. 1967

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Zobacz również

Skip to content