Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Kradzież płyty kominkowej z pałacu w Bojadłach

Bojadła - płyta kominkowa I

W latach 1982-1996 została skradziona  (zaginęła) żeliwna płyta zdobiąca palenisko kominka sali południowo-wschodniej parteru pałacu w Bojadłach. Niestety brak informacji na temat okoliczności kradzieży.
Odlewana, metalowa płyta o kształcie  zbliżonym do kwadratu dekorowała palenisko kominka południowo-wschodniej sali parteru pałacu w Bojadłach. Płyta dekorowana motywem dwugłowego koronowanego (korona zamknięta) orła z mieczem i berłem w łapie (godło Świętego Cesarstwa Rzymskiego – I Rzeszy). Na piersi orła owalna tarcza otoczona rocaillowym kartuszem. W narożach płyty motywy rocaille. Po bokach orła cyfry daty: „1787”. W dolnej partii płyty, pośrodku widoczne pionowe pęknięcie. Brak dolnego narożnika po prawej stronie.

Zespół pałacowy w Bojadłach (pałac oficyny, pawilon, park) wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 205 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 20.03.1961 r.
Skradziony zabytek figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty: 10867).  Wykaz ten  jest  dostępny w  internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.

Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kamila Domagalska

 

Zobacz również

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Obchody MDOZ w Sandomierzu 2025 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowane w dniach 7-8 kwietnia w Sandomierzu, stanowiły okazję do spotkania w gronie konserwatorów,  badaczy,

Zobacz również

Skip to content