Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Wystawa „Archeologia niebiańska” w Muzeum w Gorzowie Wlkp.

W dniu 1 lipca 2018 r., rok po pożarze katedry w Gorzowie Wlkp., w Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta w Gorzowie Lubuskim otwarto wystawę, prezentującą wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w wieży gorzowskiej katedry. Patronat nad tym wydarzeniem objęli: Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp. i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Kuratorem wystawy był Pan Stanisław Sinkowski.
Na wystawie zaprezentowano zabytki pochodzące z wypełniska pach sklepiennych kruchty podwieżowej, które zalane zostały wodą podczas akcji gaśniczej, a następnie usunięte w ramach likwidacji skutków pożaru katedry. Wieża wzniesiona została w XIII w. Nad kruchtą pierwotnie znajdował się drewniany strop, który pod koniec XV w. zastąpiono sklepieniem. Zwykle pachy sklepienne wypełniono gruzem zmieszanym z wapnem, w tym wypadku zasypano je ziemią. Całe wypełnisko pach sklepiennych zostało usunięte aby umożliwić osuszanie kościoła po akcji gaśniczej. Zostało ono wywiezione i zabezpieczone, a następnie skrupulatnie przeszukane przez archeologów. Warto podkreślić, iż pomysłodawcą przeprowadzenia badań archeologicznych był Pan Błażej Skaziński kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp. Oprócz warstwy ziemi w wypełnisku pach sklepiennych znajdowały się liczne odpady związane z wielowiekowym użytkowaniem wieży. Najcenniejsze i najciekawsze artefakty zostały zaprezentowane na wystawie. Najstarsze z nich pochodziły z XIV w. Wśród nich odnaleziono m.in., sto monet (w tym brandenburskie fenigi brakteatowe z XIV-XVI w, fenig brakteatowy Zakonu Krzyżackiego z XV w., czy pochodzący z tego samego okresu denar z Pomorza Zachodniego), kilkaset fragmentów ceramiki naczyniowej z okresu od XIV do XIX w., gotycka i nowożytna ceramika budowlana, jak również artykuły codziennego użytku, w tym ozdoby, zabawki, okucia książek, dewocjonalia. Warto podkreślić, iż były to pierwsze badania archeologiczne na terenie Polski przeprowadzone w materiale wypełniającym sklepienie średniowiecznej budowli. Gdyby nie inicjatywa kierownika Pana B. Skazińskiego, aby przebadać gruzy wywiezione z gorzowskiej katedry, materiał ten zostałby utracony.
 

Zobacz również

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Zobacz również

Skip to content