Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Polsko-Niemiecka Konferencja „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019”.

W dniach 16-18.09.2019 w Zgorzelcu odbyła się XIX. edycja Konferencji, podczas której dyskutowano m. in. o regionalnych typach budowli, adaptacji zabytków drewnianych do dzisiejszych wymogów użytkowych i norm budowlanych, a ponadto o technologiach, konserwacji i zabezpieczeniach drewna, badaniach, realizacjach, odkryciach. W konferencji uczestniczyli pracownicy urzędów konserwatorskich, inżynierowie i architekci, naukowcy, pasjonaci a także właściciele zabytków.
Konferencja od lat przyczynia się do szeroko rozumianej popularyzacji wiedzy i dobrych praktyk wśród właścicieli obiektów ryglowych w sprawie prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów. W tym roku w bogatym programie konferencji znalazł się referat przygotowany przez dr. Urlicha Schaafa i dr. Macieja Prarata, prezentujący wyniki badań architektonicznych przeprowadzonych w drewnianym kościele w Kalsku gm. Międzyrzecz.
Jak co roku partnerami konferencji byli: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie; Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze; Krajowy Urząd Konserwacji Zabytków i Krajowe Muzeum Archeologiczne w Brandenburgii; Krajowy Urząd Konserwatora Meklemburgii Pomorza Przedniego; Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział w Szczecinie; Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Niemiecko-Polska Fundacja ds. Kultywowania Kultury i Ochrony Zabytków z Görlitz, oraz po raz pierwszy: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu i Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział we Wrocławiu.
Patronat Honorowy nad konferencją objęli m.in., Pani prof. Magdalena Gawin – Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwatora Zabytków, Pan prof. Roland Wöller – Saksoński Minister Spraw Wewnętrznych, Pan Bartosz Skaldawski – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Pan prof. Andrzej Kadłuczka – Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
 

Zobacz również

Borów Polski chorągiew procesyjna Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot. 1967

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Zobacz również

Skip to content