W dniu 10.12.2022 r. Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach zorganizowało konferencję podsumowującą zadanie "Wydanie publikacji dokumentującej badanie strat wojennych w wybranych obiektach sakralnych na terenie powiatu żarskiego" dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Badanie polskich strat wojennych".
Konferencję otworzyła Dyrektor Muzeum Pani Małgorzata Cegielska. Dr Anna Polak i dr Paweł Karp podsumowali projekt i zaprezentowali swoją książkę pt. „Kościoły i ich wyposażenie na terenie miasta oraz gminy Żary. Przeszłość – teraźniejszość”. Następnie Kamila Domagalska Zastępca Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przedstawiła tematykę strat zabytków ruchomych na terenie powiatu żarskiego z perspektywy służb konserwatorskich. Z kolei dr Anna Polak i dr Paweł Karp zaprezentowali wybrane obiekty sakralne i ich wyposażenie na terenie miasta i gminy Żary. Pan Piotr Domagalski wygłosił referat „Nowe technologie na pomoc nauce. Skanowanie laserowe, jako istotne narzędzie dokumentacji i ochrony zabytków. Pokaz filmów powstałych dzięki skanowaniu laserowemu 3D – wybrane obiekty sakralne na badanym terenie”, a dr Krzysztof Raszczuk omówił architektoniczne i konstrukcyjne modelowanie przestrzenne obiektów zabytkowych, jako podstawę ich prawidłowej analizy i diagnostyki. Tematyka konferencji spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców powiatu, którzy dzielili się swoimi wspomnieniami i spostrzeżeniami dotyczącymi zabytków powiatu, które nie zachowały się do czasów obecnych, bądź zostały przekształcone.
Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie
Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez