Miejsce kradzieży/ zaginięcia: poaugustiański zespół klasztorny w miejscowości Żagań, gm. Żagań o statusie miejskim, pow. żagański
Autor / warsztat: warsztat śląski
Czas powstania: XVIII w.
Materiał / technika: olej na desce
Wymiary: średnica około 44 cm
Opis:
Zaginione, barokowe obrazy pasyjne (na karcie ewidencyjnej określone jako stacje Drogi Krzyżowej) pierwotnie stanowiły zapewne element wystroju niezachowanego ołtarza różańcowego. W 1964 r. w dawnym klasztorze poaugustiańskim w Żaganiu, w pomieszczeniach na I piętrze, znajdowało się 5 takich obrazów: „Biczowanie Chrystusa”, „Cierniem Koronowanie” („Ecce Homo”?), „Upadek pod Krzyżem”, „Św. Weronika z chustą”, „Przybicie do krzyża”.
Zaginione obrazy miały kształt koła. Przedstawienia pasyjne wykonane w technice olejnej na desce ujęte były w snycerskie ramy w formie pełnoplastycznych płatków róż, od wewnętrznej strony podkreślone półwałkiem z nacięciami (plecionką?).
I. Obraz „Biczowanie Chrystusa” – w centralnej partii ukazany Chrystus odziany jedynie w perizonium. Postać ukazana en trois quarts jako stojąca w kontrapoście, ma głowę opuszczoną na lewe ramię, ręce przywiązane do stojącego z tyłu słupa. Po bokach postaci w dynamicznych pozach ukazane postaci dwóch oprawców biczujących Chrystusa.
II. Obraz „Cierniem Koronowanie” („Ecce Homo”?) – w centralnej partii, u szczytu schodów, na tle portalu ukazany Chrystus w koronie cierniowej, odziany w perizonium i płaszcz, którego poły są podtrzymywane przez postaci stojące po bokach. Stojący w kontrapoście Chrystus ma głowę opuszczoną na piersi, w skrępowanych rękach trzyma trzcinę. Za Chrystusem widoczne postaci oprawców.
Pozostałe obrazy („Upadek pod Krzyżem”, „Św. Weronika z chustą”, „Przybicie do krzyża”) były podobnie zakomponowane, ujęte w identycznie ukształtowane ramy.
Nr rejestru zabytków: Zaginione obrazy pasyjne są ujęte w wojewódzkiej ewidencji zabytków ruchomych. Ponadto, znajdujący się w Żaganiu kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i przylegający klasztor wraz z całym wyposażeniem wewnętrznym są wpisane do rejestru zabytków pod nr L-99/A poz. 1 (daw. 30) decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 12.06.1953 r.
Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 28 lutego 2011 r. (Dz.U. z 2011 r., Nr 54, poz. 280) „Żagań – poaugustiański zespół klasztorny” został uznany za pomnik historii. Celem ochrony ww. pomnika historii jest zachowanie, ze względu na wartości kulturowe, artystyczne, historyczne, materialne i niematerialne jednego z najcenniejszych gotycko-barokowych zespołów klasztornych historycznego Śląska, czołowego ośrodka religijnego i naukowego w regionie.
Bibliografia:
Żagań, klasztor poaugustiański – Droga Krzyżowa (część), karta ewidencyjna zabytku, 1964.
Okoliczności kradzieży / zaginięcia: nieustalone
Data utraty: pomiędzy 30.07.1964 r. a 18.07.2021 r.
Nr karty w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem: 12032
Osoby posiadające informacje na temat skradzionych obiektów proszone są o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Kamila Domagalska