Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Zbiornik na wodę w kształcie delfina (ryby)

Brzeźnica - lavabo - zbiornik - fot .1964 r

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański

Autor / warsztat: warsztat monachijski

Czas powstania: 2 poł. XIX w.  

Materiał / technika: miedź (zbiornik), mosiądz (kran), stop żelaza (uchwyt do mocowania zbiornika na ścianie); sztancowanie, kucie, cyzelowanie, odlew.

Wymiary: wysokość ok. 55 cm, szerokość ok. 25 cm

Opis: 

Zbiornik na wodę stanowił część lawaterza należącego do wyposażenia zakrystii kościoła par. pw. św. Marii Magdaleny w Brzeźnicy. Pojemnik zawieszony był w zakrystii, w niszy zlokalizowanej naprzeciw wejścia.  W czasie, kiedy opracowana została karta ewidencyjna (1964 r.), brakowało już misy lavabo, która zapewne miała kształt konchy.  Zaginiony pojemnik na wodę wykonany ze sztancowanej,  kutej, cyzelowanej  miedzianej blachy, ma kształt esowato wygiętej ryby – delfina. Na jego brzuchu umiejscowiony jest uchwyt do mocowania na ścianie. Ciało stworzenia pokrywają owalne łuski. Jego głowę nakrywa płetwa grzbietowa w formie stylizowanego liścia akantu. Płetwa ogonowa dwupłatowa, natomiast, mające kształt konch, płetwy piersiowe, według stanu ukazanego na fotografii z 1964 r., były wtórnie zagięte w stronę głowy. W otwartym pysku ryby znajduje się esowato wygięty kurek, a mosiężny kranik zlokalizowany jest pod pyskiem. 

Na karcie ewidencyjnej, a co za tym idzie – w decyzji o wpisie do rejestru zabytków,  zabytek określony jest jako barokowy, wykonany w XVIII w. Nie jest to jednak prawdopodobnie datowanie właściwe. Identyczne, wykonane przy pomocy tych samych matryc, podobnych wymiarów lawaterze z misą w kształcie konchy wykonywano w 2 poł. XIX w. w Monachium (patrz s. 3 katalogu autorstwa Siegrfrieda Kuhnke Das rote Gold. Kunstwerke und Kupferschmiede wydanego przez Stiftung Kupfermuseum Kuhnke w 2006 r.). Datowanie zabytku można więc przesunąć na XIX w. i określić zaginione lavabo jako neobarokowe.

Nr rejestru zabytków: zaginione lavabo (zbiornik) jest obiektem objętym ochroną prawną poprzez wpis do Księgi B rejestru zabytków pod nr 110 poz. 55 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 3.04.1974 r.

Bibliografia: 

Kuhnke S., Das rote Gold. Kunstwerke und Kupferschmiede, Stiftung Kupfermuseum Kuhnke 2006 r., s. 3;

Lutostańska A., Brzeźnica. Lawaterz, karta ewidencyjna, 1964, Archiwum WUOZG

Okoliczności  kradzieży / zaginięcia: brak informacji.

Data utraty: pomiędzy  21.03.1974 r. a 02.12.2004 r.

Nr karty w Krajowym wykazie zabytków skradzionych…: 12410

Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kamila Domagalska

Zobacz również

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Obchody MDOZ w Sandomierzu 2025 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowane w dniach 7-8 kwietnia w Sandomierzu, stanowiły okazję do spotkania w gronie konserwatorów,  badaczy,

Zobacz również

Skip to content