Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski, gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski
Autor / warsztat: warsztat śląski
Czas powstania: 2 poł. XVIII w.
Materiał / technika: olej na płótnie
Wymiary: ok. 43×36 cm
Opis: Obraz olejny na płótnie w kształcie prostokąta stojącego, dekorujący chorągiew procesyjną należącą do wyposażenia kościoła fil. pw. św. Klemensa w Borowie Polskim (niem. Windischborau). Malowidło przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem (na karcie ewidencyjnej, a za nią – w decyzji o wpisie do rejestru, przedstawienie błędnie określono jako Matka Boża Opieki). Matka Boża ukazana została w całej postaci jako stojąca. Postać odziana jest w długą, pofałdowaną szatę, na którą zarzucony ma płaszcz. Na lewej ręce, na pole płaszcza siedzi Dzieciątko. Maria lewą dłoń trzyma otwartą w geście błogosławieństwa. Prawą dłonią trzyma za rękę stojącego św. Jana Chrzciciela, który ukazany jest jako dziecko.
Obraz w 1962 r. był uszkodzony, z licznymi ubytkami warstwy malarskiej i gruntu oraz – rozdarciem płótna. Powierzchnia obrazu była zabrudzona.
Nr rejestru zabytków: obiekt wpisany do Księgi B rejestru zabytków pod nr 33 poz. 19 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 13.03.1971 r. (w decyzji obraz błędnie zatytułowano za kartą ewidencyjną: „ Matka Boża Opieki”)
Bibliografia
Puget W., Borów Polski. Obraz chorągwi: Matka Boża Opieki (Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem), karta ewidencyjna, 1967, Archiwum WUOZZG
Okoliczności kradzieży / zaginięcia: nieustalone
Data utraty: 19.11.1970 r. – 06.02.1984 r.
Nr karty w Krajowym wykazie zabytków skradzionych…: 12434
Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
Kamila Domagalska