Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Barokowa lampa wieczna

Prawdopodobnie w 1977 r., w niewyjaśnionych okolicznościach z kościoła na terenie powiatu nowosolskiego skradziono barokową lampę wieczną.

Wieczna lampa wykonana prawdopodobnie z blachy srebrnej lub srebrzonej. Lampa złożona z ażurowego, dwusegmentowego, gruszkowego korpusu podwieszonego na trzech łańcuszkach przymocowanych do kółek umieszczonych nad trzema główkami puttów o wysokich fryzurach. Ażurowe partie korpusu złożone z motywów kwiatów i wici roślinnych, natomiast partie przewężeń korpusu – gładkie.   Koronka wokół górnego otworu korpusu w formie ażurowych, dołem półkolistych, szerokich, silnie unerwionych liści o wklęsło-wypukłej górnej krawędzi. Kopułka kolista, niezbyt wysoka, o wklęsło-wypukłej krawędzi. Warsztat śląski, barok, XVII/ XVIII w.
Wieczna lampa jest objęta ochroną prawną ze względu na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod numerem 100 poz.  55, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 13.10.1973 r.
 
Skradziony zabytek figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty: 10604) prowadzonym przez  Narodowy Instytut Muzealnictwa i  Ochrony Zbiorów (dawny  Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych) w  Warszawie.  Wykaz ten  jest  dostępny w  internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.
 

Zobacz również

Zmarła  dr Katarzyna Adamek-Pujszo

Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem  informujemy, że w dniu 24 lipca 2024 r. zmarła dr Katarzyna Adamek-Pujszo, wybitny historyk

Wywozy za granicę zabytków i muzealiów niebędących zabytkami

WYWÓZ ZA GRANICĘ ZABYTKÓW I MUZEALIÓW BĘDĄCYCH ZABYTKAMI  Zgodnie z treścią art. 51 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i

Nagrody za przypadkowe odkrycia zabytków archeologicznych

Mamy zaszczyt poinformować, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozytywnie rozpatrzył wnioski Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie nagród za

Table of Contents

Skip to content