Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Barokowa misa chrzcielna z 1705 r.

Przed 7.03.2001 r. z kościoła fil. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białowicach, gm. Nowogród Bobrzański, zaginęła (została skradziona?) barokowa misa chrzcielna.
Misa wykonana z cyny, sześcioboczna z dość wysokim, prostym wrębem i płaskim, kołnierzem wzmocnionym na krawędzi wąską listwą. Lustro naczynia okrągłe. Na kołnierzu,  wyryta inskrypcja fundacyjna  treści: „EMVEGJ 1705” oraz cytaty biblijne. Wymiary naczynia: średnica – około 44 cm, wysokość – około 9 cm.
Misa chrzcielna wykonana w 1705 r. w Żarach przez konwisarza Georga Martini, o czym świadczą znaki wybite na naczyniu:   żarski znak miejski – litera „W”, nad którą znajduje się odwrócona na bok litera „S”, oraz (dwukrotnie?) znak mistrzowski (informacje na temat znaków podane za publikacją H.E. Kubacha i J. Seegera  Die Kunstdenkmäler des Kreises Sorau und Stadt Forst wydaną  1939 r.).  Georg Martini  urodził się w  1660 r., około 1689 r. przybył z Krzystkowic (niem. Christianstadt – ob.  część Nowogrodu Bobrzańskiego) do Żar. W 1690 r. został przyjęty do stanu mieszczańskiego. Około 1689 r. ożenił się z Marią z domu Klaus, zmarł w 1717 r. w wieku 56 lat  w Żarach.   W 1710 r. wykonał  (niezachowaną)  konew do kościoła w Mirostowicach Dolnych oraz (niezachowany) kielich mszalny do kościoła w Sieniawie Żarskiej.
Obiekt jest objęty ochroną prawną ze względu na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod nr  172 poz. 13. Skradziona misa  została zgłoszona do Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z prawem (nr karty 11770).  Wykaz ten  jest  dostępny w  Internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/. Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.
 
Kamila Domagalska
 
 
 

 

Zobacz również

Pod koniec grudnia 2024 r. ukazał się kolejny tom Lubuskich Materiałów Konserwatorskich

Z końcem ubiegłego roku ukazał się kolejny tom rocznika Lubuskie Materiały Konserwatorskie, z którym można się zapoznać- link poniżej.  Dziękujemy

Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią

Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Seminarium w Mierzęcinie 2024

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” w Mierzęcinie

Seminarium w ramach cyklu „Konferencje konserwatorskie – architektura i budownictwo drewniane” to był temat dzisiejszego spotkania w Mierzęcinie, zorganizowanego przez

Zobacz również

Skip to content