Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Barokowy krzyż ołtarzowy

Przed lipcem 2001 r. w niewyjaśnionych okolicznościach   z  kościoła na terenie powiatu żagańskiego skradziono srebrny, barokowy krzyż ołtarzowy.
Krzyż ołtarzowy – pacyfikał? (na karcie ewidencyjnej zabytku i w decyzji o wpisie do rejestru obiekt określony jako pacyfikał, choć z opisu i fotografii nie wynika, by mógł pełnić funkcję relikwiarza) –  o wypukłej,  owalnej stopie z kryzą, dekorowanej repusowanymi motywami roślinnymi. Tulejka gładka. Nodus wazonowy, w  dolnej partii zdobiony wklęsłym godronowaniem, w górnej – wypukłym. Krzyż łaciński o trójlistnych zakończeniach ramion zdobionych rozetkami z kamieniem (w 1965 r. zachowana już tylko jedna taka rozetka usytuowana nad titulusem). Powierzchnia krzyża dekorowana delikatną, rytą wicią roślinną. Pomiędzy ramionami pojedyncze, faliste promienie glorii. Figurka Chrystusa odlewana, złocona. Głowa postaci opuszczona lekko w stronę jej prawego ramienia, nogi ugięte w kolanach. Chrystus odziany jest w perizonium z węzłem i zwisającym, długim końcem. Titulus w formie poziomej banderoli, w kształcie równoległoboku z rytym napisem INRI. Brak informacji o ewentualnych znakach złotniczych. Wymiary obiektu: wysokość około 32 cm. Srebro, techniki złotnicze; warsztat śląski, barok, pocz. XVIII w.

Obiekt jest objęty ochroną prawną ze względu na wpis do Księgi B rejestru zabytków pod numerem 98 poz.  15, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 18.02.1973 r.
Skradziony zabytek figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub  wywiezionych za  granicę niezgodnie z  prawem (nr karty: 10334) prowadzonym przez  Narodowy Instytut Muzealnictwa i  Ochrony Zbiorów (dawny  Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych) w  Warszawie.  Wykaz ten  jest  dostępny w  internecie pod  adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.

 

Zobacz również

Ogłoszenie o naborze na stanowisko Powiatowego Konserwatora Zabytków w Świebodzinie

Starosta Świebodziński ogłosił nabór na samodzielne stanowisko – Powiatowego Konserwatora Zabytków. Ogłoszenie jest dostępne pod adresem: https://samorzad.gov.pl/web/powiat-swiebodzinski/powiatowy-konserwator-zabytkow3 Termin składania aplikacji:

Sesja naukowa „Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości”

W dniu 24.05.2024 r. w zamku w Kożuchowie odbyła się sesja naukowa Architektura i sztuka Kożuchowa w przeszłości. Konferencję otworzył

Szkolenie lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich

Zakończyliśmy właśnie kolejne z cyklicznych szkoleń lubuskich i brandenburskich służb konserwatorskich, które odbyło się w Słońsku i Ośnie Lubuskim. Zaprezentowaliśmy

Table of Contents

Skip to content