Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Barokowy obraz z przedstawieniem Madonny z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem dekorujący chorągiew procesyjną

Borów Polski chorągiew procesyjna Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem fot. 1967

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kościół filialny pw. św. Klemensa w miejscowości Borów Polski,  gm. Nowe Miasteczko, pow. nowosolski

Autor / warsztat: warsztat śląski (Mertin Lefler ?)

Czas powstania: 1 poł. XIX w. 

Materiał / technika: olej na płótnie

Wymiary:  ok. 37×34 cm

Opis:  Obraz olejny na płótnie w kształcie prostokąta stojącego zbliżonego do kwadratu dekoruje chorągiew procesyjną należącą do wyposażenia kościoła fil. pw. św. Klemensa w Borowie Polskim (niem. Windischborau).  Malowidło ukazuje siedzącą na tle architektury Madonnę z Dzieciątkiem Jezus i św. Jana Chrzciciela przedstawionego jako dziecko. Madonna odziana jest w długą suknię i płaszcz. Na otoczonej aureolą głowie ma welon. Maria czyta książkę trzymaną w prawej ręce, lewą dłoń trzyma na plecach klęczącego  Jana Chrzciciela. Na jej prawym kolanie wspiera się Dzieciątko Jezus również czytające księgę.  Święty Jan Chrzciciel odziany jest  w szatę odsłaniającą lewe ramię, którym postać podtrzymuje drzewce chorągwi z napisem „Ecce agnus Dei”. Jan spogląda ku barankowi leżącemu przy nogach małego Chrystusa.    Przedstawienie otoczone jest malowaną bordiurą w postaci wąskiego, ciemnego paska, oraz, znacznie szerszą, namalowaną, prostą ramą.

Obraz namalowany  przez artystę, który jest autorem (również zaginionego) obrazu z przedstawieniem Koronacji Marii  z kościoła w Borowie Polskim.  Imię i nazwisko: „Mertin Lefler.” namalowane czarną farbą u dołu przedstawienia Koronacji Marii według W. Puget, która założyła kartę ewidencyjną zabytku  jest sygnaturą artysty. Należy jednak pamiętać, iż może to być również np. imię i nazwisko fundatora dzieła.

Nr rejestru zabytków: obiekt wpisany do Księgi B rejestru zabytków pod nr 33 poz. 20 decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze z dnia 13.03.1971 r.

Bibliografia

Puget W., Borów Polski. Obraz chorągwi: Madonna z Dzieciątkiem i św. Janem, karta ewidencyjna, 1967, Archiwum WUOZZG

Okoliczności  kradzieży / zaginięcia: nieustalone

Data utraty: 19.11.1970 r. – 06.02.1984 r.

Nr karty w Krajowym wykazie zabytków skradzionych…: 12433

Osoby posiadające informacje na temat skradzionego obiektu proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kamila Domagalska

Zobacz również

2 maja 2025 r. – Urząd będzie nieczynny

Zgodnie z zarządzeniem nr 6 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Zobacz również

Skip to content