W grudniu 2020 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej przekazało Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków berła sztyletowe kultury unietyckiej (2300 – 1600 p.n.e.). Zabytki zostały odkryte na terenie miejscowości Markosice gm. Gubin pow. krośnieński w 2010 r. w bliżej nieokreślonych okolicznościach i przekazane do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w celu ich naukowego zbadania, a następnie oddane Stowarzyszeniu w celach wystawienniczych. Berła reprezentują bardzo rzadko występujący na terenach Polski typ brandenburski, który charakteryzuje się rękojeścią wykonaną z metalu. Zabytki zachowały się w dość dobrym stanie, jednak wymagają konserwacji. Berła sztyletowe są jednym z najbardziej charakterystycznych wytworów kultury materialnej wczesnej epoki brązu. Ich dokładna funkcja pozostaje nieznana i jest tematem licznych debat. Z uwagi na swoją konstrukcję należy jednak założyć, że miały one raczej charakter ceremonialny, związany z systemem wodzostwa, aniżeli praktyczny. Decyzją Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków artefakty zostały przekazane do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy, gdzie zostaną poddane badaniom traseologicznym oraz niezbędnej konserwacji. Szczególne podziękowania należą się członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, którzy dotychczas sprawowali pieczę nad tymi niezwykle cennymi zabytkami, a także aktywnie działają na rzecz popularyzacji dziedzictwa Gubina i jego najbliższych okolic.
![Brzeźnica - figura św. Jana Nepomucena skradziona z kapliczki przed plebanią](https://lwkz.pl/wp-content/uploads/2024/12/skan306-768x1045.jpg)
Barokowa figura św. Jana Nepomucena z kapliczki przed plebanią w Brzeźnicy
Miejsce kradzieży/ zaginięcia: kapliczka usytuowana przed plebanią przy ob. ul. Zielonogórskiej 25 w miejscowości Brzeźnica, gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat: