Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Bieniów – rzeźba Madonny z Dzieciątkiem

Bieniów - Madonna z Dzieciątkiem

Data kradzieży: 21-22.09.2004 r. 

Późnogotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem wtórnie ustawiona w ołtarzu głównym kościoła parafialnego w Bieniowie. Figura była wykonana z drewna lipowego, polichormowana; wymiary: wysokość 135 cm (?),  szerokość  45 cm (?). Obiekt figuruje w rejestrze zabytków województwa lubuskiego. Rzeźba nie  była poddawana pracom konserwatorskim, została jedynie wspólczesnie przemalowana farbą olejną bez zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie wiadomo, czy pod przemalowaniem zachowały się oryginalne warstwy malarskie.

Rzeźba pochodzi z późnogotyckiego tryptyku z kościoła /obecnie w ruinie/ w Złotniku. Do kościoła w Bieniowie Madonna trafiła po II wojnie światowej.

Obiekt  figuruje w Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (nr karty: 6174 daw. PC01227). Wykaz ten jest dostępny w internecie pod adresem: https://www.skradzionezabytki.pl/.

Osoby posiadające informacje na temat skradzionych obiektów proszone są  o przekazanie ich Lubuskiej Policji, bądź Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

Kamila Domagalska

Zobacz również

Chotków - mechanizm zegara wieżowego

Mechanizm zegara wieżowego

Miejsce kradzieży/ zaginięcia: : kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Chotków,  gm. Brzeźnica, pow. żagański Autor / warsztat:

Kamień Pomorski - katedra - przewóz renesansowej płyty nagrobnej odzyskanej po kradzieży

Przewiezienie, odzyskanej przez Policję Zachodniopomorską, renesansowej płyty nagrobnej zdeponowanej w katedrze w Kamieniu Pomorskim

W dniu 09.04.2025  r. w obecności przedstawicieli Policji i służb konserwatorskich, Wicestarosta Krośnieński Pan Ryszard Zakrzewski odebrał renesansową płytę nagrobną 

Obchody MDOZ w Sandomierzu 2025 r.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków

Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, zorganizowane w dniach 7-8 kwietnia w Sandomierzu, stanowiły okazję do spotkania w gronie konserwatorów,  badaczy,

Zobacz również

Skip to content