W dniu 9 maja 2014 r. w pałacu Branitz otwarto wystawę pt. „Czasy Wolnych Panów! Szlachta na Dolnych Łużycach”, którą zorganizował Europejski Związek Parków Łużyckich. Wystawa zawiera eksponaty ukazujące wielowymiarowy obraz szlachty na Dolnych Łużycach, które położone są na pograniczu polsko-niemieckim, gdzie przez wielki krzyżowały się wpływy różnych kultur. Po stronie polskiej znajdują się one na terenie województwa lubuskiego, zaś po stronie niemieckiej – landu Brandenburgia.
W posiadaniu znamienitych rodów von Pueckler-Muskau czy von Bruehl znajdowały się ogromne majątki w Mużakowie, Branitz, Forst i Brodach. Rody te posiadały władzę i olbrzymie wpływy. Ponieważ brakowało na tym terenie znaczących ośrodków miejskich, to w pierwszym rzędzie właśnie szlachta, na postawie uzyskanych od możnowładców suwerennych praw, wywierała decydujący wpływ na Dolne Łużyce od średniowiecza aż po XIX wiek. Wykształciły się na tym terenie państwa stanowe, które wyróżniały się swą wielkością na tle posiadłości szlacheckich, min. Trzebiel-Żary, Forst-Brody czy Gębice. Założenia rezydencjonalne dawnych państw stanowych do dnia dzisiejszego w decydujący sposób kształtują pejzaż tych ziem.
W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. Pan Maciej Szykuła Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Pan Ryszard Kowalczuk Wójt Gminy Brody oraz dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która jest również współautorką towarzyszącej wystawie publikacji, w której zamieszczono artykuł poświęcony dworom i zamkom na terenie polskich Dolnych Łużyc.
Wystawę można zwiedzać do 31 października 2014 roku.