Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Badania archeologiczne na terenie grodziska kultury łużyckiej w Żaganiu

Żagań - badania archeologiczne na terenie grodziska kultury łużyckiej - fot. H. Augustyniak

Na przełomie lipca i sierpnia Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza prowadziło, na zlecenie Lubuskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, badania archeologiczne na terenie grodziska kultury łużyckiej w Żaganiu. Była to kontynuacja nieinwazyjnych badań geofizycznych wykonanych przez Muzeum w 2023 r.

Stanowisko znane w literaturze jako Żagań-Lutnia 5 było wcześniej badane w latach 90. XX wieku, jednak uzyskane wtedy wyniki były niejednoznaczne. Przeprowadzone w ubiegłym roku badania geomagnetyczne ujawniły istnienie wału otaczającego grodzisko. Tegoroczne prace miały na celu rozpoznanie jego konstrukcji i pobranie próbek do badań chronologicznych, które pozwolą na dokładniejsze datowanie zabytku.

W trakcie badań, założony wykop o wymiarach 20 x 2,5 m ujawnił istnienie wału drewniano-ziemnego, prawdopodobnie w konstrukcji skrzyniowej, który od południa był obłożony kamienną oblicówką, zapobiegającą osuwaniu się wału w kierunku fosy. Również od strony majdanu ujawniono pozostałości palisady, zachowanej w postaci rzędu dołków posłupowych.

Zebrane materiały zabytkowe, w postaci setek fragmentów ceramiki, jednoznacznie wskazują na funkcjonowanie grodu w okresie halsztackim. Natomiast ustalenie dokładniejszego datowania będzie możliwe po uzyskaniu wyników badań izotopów węgla C14.

Marcin Aleksander Kosowicz, Arkadiusz Michalak

Zobacz również

Świdnica - pałac - spotkanie w sprawie wymiany okien

Wymiana okien w pałacu w Świdnicy

Dziś oglądaliśmy nowe okna, które mają zastąpić okna z lat 60.-70. XX w., wykonane w całości w trakcie remontu remontu

Radoszyn - nieużytkowany kościół ewangelicki - prace remontowe

Remont nieużytkowanego kościoła ewangelickiego w Radoszynie

Trwają prace remontowe w nieużytkowany od 1945 r. dawnym kościele ewangelickim w Radoszynie, należącym do gminy Skąpe. Po latach starań

Wschowa - fara- ołtarz boczny św. Jana Nepomucena

Prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzu św. Jana Nepomucena w kościele farnym we Wschowie

Niedawno zakończono prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzu św. Jana Nepomucena w kościele farnym we Wschowie, sfinansowane przez darczyńcę. Barokowy ołtarz wzbogacił

Table of Contents

Skip to content