Szukaj

Polityka prywatności
projekt i realizacja Carbo Media

Będów – prace konserwatorskie w kościele

 W październiku 2017 r. zakończono prace remontowe przy wybranych elementach drewnianych wyposażenia kościoła pw. Trójcy Świętej w Będowie, gm. Czerwieńsk.
W ramach prac poddano renowacji drzwi wejściowe znajdujące się w elewacji frontowej świątyni, wymieniono drewniane żaluzje wraz z ramami w otworach akustycznych wieży,
a także wymieniono deski podłogi chóru oraz drewnianą podłogę trzech podestów w wieży. Prace były prowadzone pod nadzorem dyplomowanego konserwatora zabytków, dzięki czemu udało się ustalić i przywrócić historyczną kolorystykę tych elementów. Wszystkie one pierwotnie malowane były w kolorze ugrowym.
Kościół pw. Trójcy Świętej w Będowie, gm. Czerwieńsk, objęty jest ochroną prawną poprzez wpis do rejestru zabytków pod nr 3291, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 21.02.1994 r. Wzniesiono go w 1882 r. w stylu neogotyckim. Świątynia jest murowana z cegły, założona na rzucie prostokąta, jednonawowa, z poligonalną absydą od wschodu oraz czworoboczną wieżą od zachodu. Do absydy od wschodu przylega zakrystia. Nawę główną nakrywa dach dwuspadowy, nad prezbiterium i absydą znajdują się niższe daszki wielospadowe. Nad wieżą dach ośmioboczny z latarnią, zwieńczony niską iglicą. Bryła świątyni jest zróżnicowana wyrskością poszczególnych członów.  Nad nawą i niższą od niej absydą góruje prostokątna wieża, w ostatniej kondygnacji przechodząca w ośmiobok.
W wieży znajdują się otwory akustyczne z drewnianymi żaluzjami. Elewacje kościoła pozostawiono nietynkowane. Do wnętrza prowadzą zabytkowe dwuskrzydłowe drewniane drzwi wejściowe, umieszczone w przyziemiu wieży po stronie zachodniej, z nadświetlem zamkniętym ostrołukowo. We wnętrzu nawa łączy się z prezbiterium ostrołukową tęczą.
W części zachodniej nawy umieszczono drewnianą emporę organową, wspartą na czterech słupach, na którą prowadzą drewniane schody.
Wykonane prace przyczyniły się do zabezpieczenia oryginalnej substancji zabytkowej drewnianych drzwi wejściowych oraz do poprawy stanu technicznego wybranych drewnianych elementów wyposażenia kościoła.

Zobacz również

Badania archeologiczne w dawnym opactwie cystersów w Gościkowie-Paradyżu

W dawnym opactwie cystersów w Gościkowie-Paradyżu (Pomnik Historii) zakończono badania archeologiczne, które ujawniły relikty nieznanej dotąd budowli po południowej stronie

Badania architektoniczne kościoła w Trzebulach, pow. krośnieński

Zakończyły się badania architektoniczne kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Trzebulach przeprowadzone na zlecenie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia N.M.P. w

Zakończenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy kruchcie zachodniej fary w Szprotawie

Zakończono prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie zachodniej kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie. Sfinansowane z funduszy Parafii i

Table of Contents

Skip to content